Zgłasza się do Ciebie ofiara przemocy w rodzinie – jak wypełnić zaświadczenie
Wydanie zaświadczenia lekarskiego jest jedną z form pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Sprawdź, jakie informacje powinieneś do niego wpisać, a co nie jest Twoim obowiązkiem.
- Lekarz, do którego zgłasza się osoba dotknięta przemocą domową, ma obowiązek bezpłatnego przeprowadzenia badania, ustalenia rodzaju i przyczyn uszkodzeń ciała oraz wydania zaświadczenia lekarskiego. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną i karną lekarza.
- Zaświadczenie lekarskie powinno zawierać dane osobowe osoby badanej, dane lekarza przeprowadzającego badanie, informacje o ewentualnych świadkach badania, nazwę świadczeniodawcy oraz datę i godzinę badania i wystawienia zaświadczenia. W zaświadczeniu należy umieścić szczegółowy opis stanu zdrowia pacjenta, rodzaju i przyczyn uszkodzeń ciała.
- W zaświadczeniu lekarz powinien skoncentrować się na stwierdzeniu uszkodzeń ciała i ich charakterystyce, bez ustalania, czy osoba badana jest faktyczną ofiarą przemocy w rodzinie. Ważne jest, aby w zaświadczeniu znalazły się dokładne informacje o stanie zdrowia pacjenta, a dokument został zakończony podpisem i pieczęcią lekarza.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie