
Prowadzenie list oczekujących – najważniejsze zasady
Świadczeniodawca, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ, pierwszorazowych świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne udziela według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania. Jakie są najważniejsze zasady prowadzenia list oczekujących?

Raportowanie do SIM – resort zdrowia przesuwa termin
Placówki medyczne będą raportować określone zdarzenia medyczne do Systemu P1. Wywiązanie się z tego obowiązku już niedługo będzie niezbędne do rozliczania świadczeń z NFZ. Rozwiązanie stosują już niektóre placówki, przeważnie większe szpitale. Sprawdź, kiedy wszyscy będą się musieli dostosować do nowych przepisów.

W jaki sposób rozwiązać umowę z NFZ
W określonych sytuacjach placówka medyczna może zakończyć współpracę z NFZ. Jest to ogólna zasada. Sprawdź, jakim ograniczeniom oraz obwarowaniom ustawowym i umownym podlegają kontrakty z NFZ.

Kontrola recept przez NFZ
Skuteczna, bezpieczna i racjonalna farmakoterapia wskazywana jest jako jeden z fundamentów efektywnego systemu ochrony zdrowia. Z tej racji wystawianie i realizacja recept na leki, zwłaszcza te refundowane, stanowi istotny obszar zainteresowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opieka koordynowana w POZ – poznaj szczegółowe rozwiązania z zarządzenia prezesa NFZ
Opieka koordynowana ma zapewnić w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów z wybranych dziedzin medycyny, takich jak kardiologa, diabetologa, chorób płuc, alergologa, endokrynologa, a także udział koordynatora w procesie udzielania tych świadczeń. Sprawdź, jak prezes NFZ uregulował szczegóły tych rozwiązań w zarządzeniu.

Brak spełnienia wymogu digitalizacji – jak sobie poradzić w czasie kontraktowania
W procedurze konkursowej NFZ niejednokrotnie musisz poinformować o spełnianiu wymogu prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej. Jeśli nie masz skanera i robisz zdjęcia dokumentacji aparatem fotograficznym, NFZ może odrzucić ofertę. Sprawdź, jak sobie poradzić w takich sytuacjach.

Umowy z NFZ: koder medyczny może wesprzeć i odciążyć personel medyczny
Koder mógłby odciążyć medyków od dodatkowych obowiązków formalno-administracyjnych. Ułatwiłoby to placówkom medycznym kodowanie informacji medycznej i rozliczanie świadczeń w ramach umów z NFZ. Dlaczego w Polsce potrzebne jest utworzenie zawodu kodera medycznego?

Kontrola NFZ – sprawdź, kto może badać dokumentację medyczną
Realizując umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, możesz spotkać się z kontrolą NFZ. Takie prawo na płatnik. Dowiedz się, kto może kontrolować dokumentację medyczną, jakie masz prawa i obowiązki w związku z kontrolą.

Kto przejmuje leczenie pacjentów, kiedy NFZ wypowie umowę placówce medycznej
To, w jaki sposób NFZ zakończył współpracę z daną placówką medyczną, ma wpływ na dalszą procedurę leczenia pacjentów w innej placówce. Sprawdź, który podmiot medyczny przejmie leczenie pacjentów, gdy NFZ wypowie umowę placówce?

Kara umowna NFZ – poznaj naruszenia, za jakie możesz ją otrzymać
NFZ w umowach o świadczenie usług opieki zdrowotnej zawieranych z placówkami medycznymi stosuje zapisy o karach umownych. Sprawdź, jak możesz zminimalizować ryzyko nałożenia takiej kary.