Uzyskanie zgody na znieczulenie to jeden z warunków prawnych legalnie wykonywanej operacji albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki, które stwarzają podwyższone ryzyko dla pacjenta. Zgoda pacjenta na udzielenie świadczenia jest przejawem jego woli i wymaga pisemnej zgody. Kiedy trzeba ją uzyskiwać w takiej formie?
W jednej ze spraw sądowych lekarz, mimo zarzucenia mu narażenia pacjenta na utratę życia lub zdrowia ze względu na brak wywiadu anestezjologicznego, nie poniósł odpowiedzialności. Sprawdź, jak do tego doszło?
Procedury przygotowania pacjenta do znieczulenia określa kierownik podmiotu leczniczego prowadzącego szpital w porozumieniu z lekarzem kierującym oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii. Sprawdź, z jaką dokumentacją musisz się zapoznać przed kwalifikacją pacjenta do znieczulenia.
Odpowiedzialność, jaka wiąże się z opieką zespołu poznieczuleniowego nad pacjentem, jest szczególna. Dlatego im bardziej precyzyjne zapisy w dokumentacji medycznej, tym lepiej. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć.
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »