Do wystawiania e-zleceń służy system Elektronicznej Weryfikacji i Potwierdzania Zlecenia (eZWM/ap-zz). Elektroniczne zlecenie wystawia się w formie dokumentu elektronicznego podpisywanego:
Nowe wzory e-zleceń na wyroby medyczne
NFZ od 1 lipca 2023 r. zmodyfikował system informatyczny pod kątem obsługi e-zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Wprowadzono nowe wzory zlecenia i naprawy. System Elektronicznej Weryfikacji i Potwierdzania Zlecenia dostępny jest na stronie: eZWM/ap-zz. Uwaga: na razie korzystanie z niego jest fakultatywne, natomiast stanie się obowiązkowy od 1 października 2023 r.
Nowe wzory e-zleceń na wyroby medyczne
Jak działają e-zlecenia na wyroby medyczne?
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- podpisem zaufanym albo
- z wykorzystaniem sposobu potwierdzania udostępnionym przez ZUS.
Dostosowując przepisy do możliwości wystawiania zleceń w formie elektronicznej konieczne było opracowanie nowych wzorów zlecenia i naprawy sprzętu.
Nowe formularze określone zostały w nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 25 maja 2023 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego.
Zaczęły one obowiązywać od 1 lipca 2023 r.
E-zlecenia na wyroby medyczne bez konieczności wydruku
Po weryfikacji zlecenia pacjent otrzyma informację o wygenerowanym przez system e-ZWM numerze zlecenia. Nie trzeba go drukować, natomiast będzie można pobrać plik PDF. Informacja o wygenerowanych danych dostępowych do e-zlecenia będzie przekazywana pacjentowi za pośrednictwem sms, e-mail.
Następnie pacjent w celu realizacja zlecenia (od 1 lipca 2023 r.) w sklepie medycznym lub aptece uda się wyposażony w:
- identyfikator zlecenia oraz numer PESEL lub
- identyfikator zlecenia oraz kodu dostępu lub
- numeru PESEL oraz kodu dostępu.
Pacjent nie musi już posiadać wydrukowanego zlecenia.
Kiedy nastąpi koniec papierowych zleceń na wyroby medyczne?
Zgodnie z przepisami analogowe zlecenia będą funkcjonowały do 30 września 2023 r. Od lipca br. rozpoczyna się więc okres przejściowy, w którym można wystawiać zlecenia zarówno na dotychczasowych zasadach, jak i elektronicznie. Placówki mają więc 3 miesiące na dostosowanie się do nowego e-obowiązku.
Od października br. wystawianie e-zleceń na wyroby medyczne stanie się obowiązkowe.
Wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie
Dostosowując przepisy do nowych wyzwań w przypadku zleceń na wyroby przysługujące comiesięcznie (ale tylko wystawionych w postaci elektronicznej) dopuszczono możliwość dzielenia realizacji zleceń u różnych świadczeniodawców. Nie dotyczy to więc zleceń papierowych. Dlaczego?
Ze względu na zasady przechowywania oryginałów zleceń, comiesięczna realizacja wniosków papierowych – możliwa będzie nadal tylko u jednego świadczeniodawcy.
Poszerzony katalog osób realizujących świadczenia zdrowotne w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne
Dodatkowo NFZ poszerzył katalog osób realizujących świadczenia zdrowotne w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne o:
1) instruktora orientacji przestrzennej i mobilności – w przypadku doboru zaopatrzenia w laski dla osób niewidomych,
2) rehabilitanta wzroku słabowidzących – w zakresie optyki okularowej.
Zmiany te wynikają z zarządzenia nr 98/2023/DSOZ prezesa NFZ z 26 czerwca 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne.