Pilotaż programu opasek telemedycznych dla pacjentów po COVID-19
Placówki podstawowej opieki zdrowotnej, które mają umowę z NFZ, do 12 sierpnia mogą składać wnioski do pilotażowego programu opasek telemedycznych dla pacjentów po COVID-19.
Pilotaż obejmie tysiąc pełnoletnich pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, którzy z powodu choroby trafili do szpitala lub u których stwierdzono zmiany w obrazie radiologicznym świadczące o zakażeniu wirusowym.
Program zakłada wykorzystanie opasek telemedycznych w warunkach domowych do stałego pomiaru paramentów życiowych pacjenta, który przechorował COVID-19 i zapewnia możliwość zdalnego ich monitorowania.
Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają opaski telemedyczne, które następnie udostępnią ozdrowieńcom. Dzięki nim stan zdrowia pacjenta będzie monitorowany. Mierzone będzie jego tętno i saturacja, a w razie zagrożenia dla zdrowia dane będą przesyłane na platformę DOM.
Opaska zawiera przycisk SOS oznaczony alfabetem Braille’a, detektor upadku, lokalizację GPS i aGPS użytkownika, co pozwoli na identyfikację obszaru jego przebywania, jeśli system wykryje upadek bądź pacjent naciśnie guzik alarmowy.
Z kolei personalny asystent głosowy poinformuje go o konieczności zażycia leków oraz o uruchomieniu, naładowaniu i rozładowaniu opaski.
Za każdy tydzień monitoringu parametrów życiowych pacjenta placówka otrzyma 100 zł brutto.