Bezpieczeństwo dokumentacji medycznej – jakie są najważniejsze obowiązki placówki medycznej
Ze względu na dane wrażliwe, jakie zawiera dokumentacja, tj. dane osobowe pacjenta, informacje na temat jego stanu zdrowia, rozpoznaniu, przebiegu leczenia itp., ustawodawca określił konkretne warunki przechowywania dokumentacji medycznej, które w rzeczywistości nastręczają wiele problemów i wątpliwości. Co może pomóc w wywiązaniu się z tego obowiązku?
- Jednym z podstawowych obowiązków wpisanych w zasady wykonywania zawodu lekarza jest obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta. Przekonał się o tym dotkliwie lekarz. W wyniku sporu jednej z poradni medycznych z Katowic z właścicielem budynku, w którym mieściła się poradnia, pacjenci stracili dostęp do dokumentacji medycznej.
- W połowie 2017 roku do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 16 wniosków o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie utraty dostępu do dokumentacji medycznej przez pacjentów katowickiej poradni medycznej. Właściciel budynku, od którego poradnia wynajmowała pomieszczenia, zajął go za długi czynszowe i zablokował dostęp do dokumentów. Rzecznik uznał, że doszło do stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.
- Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z 10 kwietnia 2018 r., sygn. akt II OSK 69/18) to podmiot medyczny ma obowiązek zabezpieczenia dokumentacji medycznej i nie może zrzucać odpowiedzialności za utratę dostępu na kogoś innego.
- Czytaj więcej na temat bezpieczeństwa danych cyfrowych w dokmed24.pl»
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie