Elektroniczna recepta kojarzy się z nowoczesnymi rozwiązaniami w obszarze ochrony zdrowia w Polsce. Czy jednak taką receptę wystawioną w Polsce będzie można zrealizować w innym kraju unijnym przy sprzyjających uwarunkowaniach prawnych? W artykule pt. „Co jest niezbędne, aby receptę transgraniczną wystawiać i realizować elektronicznie” (s. 3) wyjaśniamy, jak przebiegają prace zmierzające w tym kierunku.
W dalszej części numeru poświęcamy miejsce statystykom medycznym pracującym z danymi, które – po odpowiednim usystematyzowaniu i sprawozdaniu do NFZ – stanowią podstawę do rozliczenia finansowego świadczeń zdrowotnych udzielonych pacjentom. W artykule pt. „Jakie błędy formalne w dokumentacji medycznej może poprawiać statystyk medyczny” (s. 4) znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy od statystyka można wymagać oceny merytorycznej danych medycznych i w razie potrzeby odpowiednich korekt wpisów.
Ponadto ostatnio w mediach pojawiły się doniesienia, że ZUS intensywnie kontroluje zwolnienia lekarskie wystawiane w ramach teleporad. Przypomnijmy, że każde zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy może być objęte kontrolą w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich. Kontrola zwolnień od pracy ma dwojaki charakter. Może to być kontrola formalna i kontrola merytoryczna. W artykule pt. „Jakie są zasady wystawiania e-ZLA podczas teleporady w świetle kontroli ZUS” (s. 10) analizujemy, z jakich narzędzi kontroli wobec lekarza może skorzystać ZUS.
Spis treści:
E-ZDROWIE
DOKUMENTACJA MEDYCZNA
FORMULARZE Z INSTRUKCJĄ
TELEPORADY
OBSŁUGA PACJENTA
BEZPIECZEŃSTWO DANYCH CYFROWYCH
PYTANIA CZYTELNIKÓW
ZESTAWIENIE
LISTA KONTROLNA
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz: