Wypełniasz wywiad pacjenta, którego pobito – czy powinieneś wpisać informacje pozamedyczne
Brak stosownych zapis ó w i odpowiedniej komunikacji między ratownikami i lekarzami odbierającymi pacjenta może doprowadzić do podjęcia nieprawidłowego leczenia, w konsekwencji do doprowadzenia do stanu zagrożenia jego życia i zdrowia. Jak tego uniknąć?
W nocy Antoniego P. uderzyły przypadkowo spotkane osoby. Karetka przewiozła go do pobliskiego szpitala z rozpoznaniem upojenia alkoholowego. W karcie przekazania pacjenta nie wspominano o możliwym pobiciu, o którym mówili ratownikom świadkowie wzywający karetkę. W szpitalu, w wywiadzie przeprowadzanym przy przyjmowaniu pacjenta stwierdzono, że chorego znaleziono na ulicy, bez cech urazu, po nadużyciu alkoholu.
Przeprowadzono podstawowe badania, a dopiero po kilku godzinach badanie TK, które wykazało krwiaka ostrego podtwardówkowego okolicy czołowo – skroniowej. Natychmiast przeprowadzono operację. Mimo uratowania życia pacjenta doszło do trwałych następstw neurologicznych w postaci afazji i niedowładu kończyn lewych. Antoni P. wniósł pozew przeciwko ratownictwu medycznemu i szpitalowi, w którym domagał się zapłaty 200.000 zł zadośćuczynienia. Jakie błędy popełniono w dokumentacji?
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach