Niszczenie zdigitalizowanej dokumentacji medycznej – procedura

/appFiles/site_125/images/autor/CHio7nDgNfMJl3u.jpeg

Autor: Maciej Lipka

Dodano: 24 stycznia 2023
Niszczenie zdigitalizowanej dokumentacji medycznej – procedura

Placówka medyczna może zmienić postać dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w postaci papierowej na elektroniczną, tj. zdigitalizować dokumentację medyczną. Digitalizację dokumentacji medycznej realizuje się sporządzenie jej odwzorowania cyfrowego i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osobę upoważnioną przez usługodawcę do potwierdzenia zgodności odwzorowania cyfrowego z dokumentem w postaci papierowej. Pobierz e-book ze wzorem procedury niszczenia dokumentacji papierowej po jej zdigitalizowaniu.

Zgodnie z przepisami dokumentację medyczną trzeba prowadzić przede wszystkim w postaci elektronicznej. Postać papierową dopuszcza się obecnie już tylko wyjątkowo.

Digitalizacja dokumentacji medycznej wytworzonej przez podmiot leczniczy, którą reguluje art. 13b ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, pod pewnymi warunkami może skutkować pozbyciem się jej papierowych oryginałów, gdyż zeskanowane dokumenty opatrzone podpisem elektronicznym zyskują status oryginału.

Dokumentacja medyczna przeznaczona do zniszczenia może być przekazana pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta – przy czym dotyczy to wyłącznie dokumentacji indywidualnej.

Nie ma szczególnych zasad niszczenia dokumentacji medycznej. Należy przyjąć, że taki proces może odbywać się w dowolny sposób wykluczający możliwość identyfikacji pacjenta, którego dotyczy niszczona dokumentacja medyczna, i opracować stosowną procedurę.

E-book zawiera wzór procedury niszczenia papierowej dokumentacji medycznej w związku z jej uprzednią digitalizacją z takimi załącznikami, jak:

  • wskaźniki ilościowe dokumentacji medycznej podlegającej zniszczeniu w związku z jej digitalizacją,
  • wzór wniosku o zgodę na dokonanie zniszczenia dokumentacji,
  • sprawozdanie z ilości zniszczonej lub odebranej dokumentacji medycznej w związku z jej digitalizacją.

Pozostało jeszcze 96% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce

Sprawdź ofertę >>

Zyskujesz:

  • Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
  • Alert E-zdrowie
  • Porady email od eksperta
  • Gotowe wzory dokumentów
  • Udział w webinarach