Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej
W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju technologii, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) stało się nieodzownym elementem nowoczesnej opieki zdrowotnej. Ten e-book jest kompleksowym przewodnikiem, który wprowadza czytelnika w świat elektronicznej dokumentacji medycznej, ukazując jej znaczenie, korzyści oraz praktyczne zastosowania. »
Świadoma zgoda pacjenta – jak uzyskać zgodę na świadczenie zdrowotne lub zabieg operacyjny
Prawo do informacji przed wyrażeniem zgody na interwencję medyczną oraz prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody stanowią kluczowe prawa pacjenta. Odpowiednie wdrożenie tych praw jest niezwykle istotne dla zapewnienia opieki medycznej opartej na świadomej i dobrze poinformowanej zgodzie pacjenta. »
Ustawa o niektórych zawodach medycznych – najważniejsze regulacje od 26 marca 2024 r.
Wprowadzenie ustawy o niektórych zawodach medycznych to ważny krok w kierunku zapewnienia najwyższych standardów profesjonalizmu wśród pracowników sektora medycznego. Przepisy, które wchodzą w życie 26 marca 2024 r., mają na celu regulację wykonywania zawodów medycznych takich jak asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, optometrysta, technik farmaceutyczny i wielu innych, stawiając wysokie wymagania wobec osób pracujących lub pragnących podjąć pracę w tej sferze. »
Wzory dokumentów dla placówki medycznej niezbędne do pracy zdalnej
E-book „Wzory dokumentów dla placówki medycznej niezbędne do pracy zdalnej” jest kompleksowym zbiorem gotowych do użycia szablonów dokumentów, które usprawnią pracę zdalną zarówno personelu medycznego, jak i niemedycznego w placówce medycznej. »
Nowy standard leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych
Od 24 lutego 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w zakresie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych, zgodnie z którym ocenia się ból. Nowy standard leczenia bólu ma pomóc pacjentom i być dla nich gwarancją prawa do leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny. Oto w jaki sposób i w jakim terminie placówki medyczne muszą się dostosować do nowych przepisów. »
Indywidualny Plan Opieki Medycznej – wzór z instrukcją
Świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od 1 października 2022 r. rozszerzono o opiekę koordynowaną w zakresie kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. W przypadku tych pacjentów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala dla nich Indywidualny Plan Opieki Medycznej. Sprawdź, jak go opracować. »
Niszczenie zdigitalizowanej dokumentacji medycznej – procedura
Placówka medyczna może zmienić postać dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w postaci papierowej na elektroniczną, tj. zdigitalizować dokumentację medyczną. Digitalizację dokumentacji medycznej realizuje się sporządzenie jej odwzorowania cyfrowego i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osobę upoważnioną przez usługodawcę do potwierdzenia zgodności odwzorowania cyfrowego z dokumentem w postaci papierowej. Pobierz e-book ze wzorem procedury niszczenia dokumentacji papierowej po jej zdigitalizowaniu. »
15 checklist niezbędnych do efektywnego wdrożenia EDM i e-zdrowia w placówkach medycznych
Niektóre systemy informatyczne zamiast usprawnić i przyspieszyć zarządzanie danymi medycznymi, mogą wprowadzić dodatkowe komplikacje i niepotrzebnie wydłużą całą procedurę. Pobierz checklisty, które pomogą Ci we wdrożeniu EDM i odpowiednich rozwiązań e-zdrowia w placówce medycznej. »
Reforma POZ i opieka koordynowana
Opieka koordynowana, którą wdraża się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, ma poprawić sytuację pacjentów na kilku płaszczyznach. Pacjenci uzyskają dostęp do badań diagnostycznych z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii. Zapewni im to lepszą opiekę i pozwoli na skuteczniejsze wykrywanie najczęstszych schorzeń przewlekłych. Pobierz e-booka, w którym zebraliśmy niezbędne informacje związane z tematem opieki koordynowanej! »
Asystent medyczny – jakie wymagania musi spełnić i jakie ma uprawnienia w placówce medycznej
Asystent medyczny pełni rolę osoby wspierającej „biały personel” w placówce medycznej. Choć od kilku lat obowiązują już regulacje dotyczące upoważnienia asystentów medycznych do wystawiania recept i skierowań w imieniu osoby udzielającej świadczeń medycznych, to wciąż funkcja, a nie zawód. Dowiedz się, jakie wymagania musi spełnić asystent medyczny i jakie ma uprawnienia w placówce medycznej. »