„Rejestr ciąż” – jakie dane od 1 października 2022 r. przekażą do SIM placówki medyczne i lekarze
„Rejestr ciąż” jest jedną z najgłośniej komentowanych i budzących ogromne kontrowersje społeczne zmian, wprowadzonych ostatnimi czasy do systemu ochrony zdrowia. Projekt przepisów w tej sprawie przygotowano jeszcze jesienią zeszłego roku, ale dopiero w czerwcu tego roku doczekał się podpisu ministra zdrowia i skierowano go do ogłoszenia. Mowa o nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej. Najwyższy czas przyjrzeć się jej bliżej, bo poza „rejestrem ciąż”, wprowadza ona sporo innych zmian. »
Udostępnianie dokumentacji medycznej
Nie ulega wątpliwości, że charakter danych zawartych w dokumentacji medycznej jest szczególny. Dlatego dostęp do dokumentacji medycznej mają przede wszystkim pacjent, osoba upoważniona i jednostki świadczące usługi medyczne. Odrębną kwestią jest udostępnianie dokumentacji medycznej policji czy firmom ubezpieczeniowym – tutaj niezbędna jest znajomość regulacji prawnych dotyczących tych kwestii. »
Jak egzekwować obowiązek szczepień pracowników medycznych przeciw COVID-19?
Osoby wykonujące zawód medyczny miały obowiązek poddania się szczepieniom przeciwko COVID-19 nie później niż do 1 marca 2022 r. Sprawdź, jakie możliwości weryfikacji i egzekwowania szczepień od pracowników podmiotów leczniczych mają kierownicy. »
Jak zadbać o zdrowie psychiczne medyków?
Od wielu lat coraz dobitniej mówi się o przepracowaniu, nienormatywnym czasie pracy personelu medycznego, szczególnie w szpitalach publicznych, stylu życia niemającym nic wspólnego z work-life balance. Jak zadbać o zdrowie psychiczne medyków? Sprawdź, jakie wnioski płyną z badania Wiedzy i Praktyki przeprowadzonego we wrześniu 2021 r. wśród zatrudnionych w ochronie zdrowia. »
Nowe zasady rozliczania dodatków covidowych
Od 1 listopada 2021 r. personel medyczny otrzymuje dodatki covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (naliczane wstecz od 1 listopada 2021 r.). Natomiast personel niemedyczny, w tym pomocniczy, otrzymuje jednorazowe świadczenie w wysokości 5 tys. zł brutto w związku z pracą z tzw. pacjentami covidowymi. To zmiana oczekiwana przez kierowników placówek, którzy mieli często trudności z doborem kryteriów, po których spełnieniu personel medyczny kwalifikował się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. »
Polski Ład. Niższy ryczałt dla medyków
Od 2022 roku obniżka ryczałtu z 17% do 14% obejmie czynności prowadzone przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów i fizjoterapeutów. Sprawdź, jakich zmian w ramach Polskiego Ładu mogą się spodziewać osoby wykonujące zawody medyczne. »
Jak wesprzeć zdrowie psychiczne pracowników
Czas pandemii pokazał, że poziom zmęczenia, stresu i wypalenia może być jeszcze większy i znacznie bardziej dotkliwy. Może prowadzić nie tylko do bezsenności, lecz także do depresji i konieczności korzystania z pomocy psychiatrycznej. Sprawdź, co może zrobić pracodawca, aby wesprzeć zdrowie psychiczne pracowników. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »