Niszczysz dokumentację – jak nie narazić się na surowe kary
Dokumentacja medyczna, która jest przetwarzana zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, podlega szczególnej ochronie. Za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie, utratę takich danych czy umożliwienie wejścia w ich posiadanie osobom nieuprawnionym grozi odpowiedzialność karna, administracyjna, finansowa i dyscyplinarna. Co więc zrobić, aby nie dopuścić do takich sytuacji?
- Zapewnienie ochrony danych medycznych, przetwarzanych w formie papierowej i elektronicznej, wymaga zastosowania zaleceń i dobrych praktyk dotyczących bezpieczeństwa, w tym skutecznego niszczenia dokumentów zawierających dane osobowe i medyczne po ustaniu ich przydatności.
- Jeśli konieczne jest zniszczenie danych, powinno być to wykonane w sposób, który uniemożliwi ich powtórne wykorzystanie, za pomocą narzędzi takich jak niszczarki dokumentów czy odpowiednie procedury usunięcia danych z urządzeń elektronicznych.
- Powinna zostać opracowana szczegółowa procedura niszczenia dokumentów, zawierająca zasady postępowania z informacjami i dokumentami przeznaczonymi do usunięcia, określająca osoby odpowiedzialne za poszczególne czynności oraz wprowadzająca warunki bezpiecznej współpracy ze stronami trzecimi, które mogą mieć dostęp do tych danych.
- Czytaj też:
- Pobierz e-book:
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie