Bezdomny pacjent – jak zweryfikować jego tożsamość
Do szpitala przyjęto pacjenta upojonego alkoholem, nieprzytomnego. Udzielono mu pomocy. W założonej dokumentacji medycznej kadra medyczna oznaczyła pacjenta jako NN. Kolejnego dnia pacjent odzyskał świadomość i stwierdził, że jest osobą bezdomną i nie ma żadnych dokumentów. Jak można zweryfikować jego tożsamość?
- Podmiot wykonujący działalność leczniczą jest zobowiązany do ustalenia tożsamości pacjenta, osoby udzielającej upoważnienia oraz osoby uzyskującej dostęp do dokumentacji medycznej na podstawie upoważnienia.
- Nie ulega wątpliwości, że podmiot leczniczy jest zobowiązany do potwierdzenia tożsamości osoby zgłaszającej się do podmiotu – zarówno w zakresie uprawnień do udzielania świadczenia, prawidłowego udzielenia świadczenia i prowadzenia dokumentacji medycznej, jak i w zakresie spełnienia wymogów RODO w stosunku do osoby, której dane dotyczą, i ochrony jej praw.
- Dowodem potwierdzającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienie do świadczeń medycznych, zwłaszcza dokument potwierdzający opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
- Czytaj więcej na temat obsługi pacjenta w dokmed24.pl»
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie