Procedura i zasady wystawiania zaświadczeń e-ZLA
Procedurę orzekania o niezdolności do pracy regulują przepisy ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Oto szczegóły.
- ZUS upoważnia lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów i starszych felczerów do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, pod warunkiem złożenia elektronicznego oświadczenia o przestrzeganiu zasad orzekania. Upoważnienie to jest ważne przez 12 miesięcy i może być odnowione lub cofnięte w dowolnym momencie, przy czym osoba upoważniająca jest odpowiedzialna za działania osoby upoważnionej.
- Aby wystawiać zaświadczenia lekarskie, lekarze muszą mieć profil informacyjny w systemie ZUS, który umożliwia dostęp do danych pacjenta i historii wcześniej wystawionych zaświadczeń.
- W przypadku błędów w zaświadczeniu lekarskim istnieje obowiązek ich sprostowania przez przekazanie do ZUS informacji o nieważności błędnego zaświadczenia lub nowego, poprawionego dokumentu w ciągu 3 dni roboczych od stwierdzenia błędu.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie