Ułatwienia w zakresie weryfikacji pacjenta uprawnionego do bezpłatnych leków
Od 1 listopada 2023 r. obowiązują rozwiązania, dzięki którym łatwiej jest zapisywać bezpłatne leki świadczeniobiorcom niepełnoletnim oraz osobom po ukończeniu 65 roku życia. Lekarz powinien mieć zatem na uwadze zmiany wprowadzone wskutek zmian prawnych. Dowiedz się, jak nowe regulacje wpłyną na praktykę medyczną.
- Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej pacjenci poniżej 18 roku życia i powyżej 65 roku życia mają prawo do bezpłatnego otrzymywania leków, specjalnych środków żywieniowych i wyrobów medycznych, z listy określonej przez ministra zdrowia. Recepty na te wyroby mogą być wystawiane przez lekarzy i pielęgniarki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznej opieki ambulatoryjnej lub leczenia szpitalnego, a także przez lekarzy po zakończeniu praktyki dla siebie i bliskich.
- Osoby uprawnione do wystawiania takich recept muszą przeprowadzić kontrolę ilości i rodzaju wyrobów przepisanych pacjentowi, korzystając z Systemu P1. To konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.
- Ułatwienia wprowadzone od 1 listopada 2023 r. pozwalają na automatyczny dostęp do danych osobowych i medycznych pacjentów w Systemie P1, bez konieczności uzyskiwania ich zgody. Ma to zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu niektórych grup społecznych, zwłaszcza seniorów, i ułatwić dostarczanie niezbędnych wyrobów medycznych. Brak dostępu do Systemu P1 uniemożliwia wystawienie recepty zgodnie z wymogami ustawy.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie