Znaczenie psychologii w procesie odchudzania i zdrowego stylu życia

/appFiles/site_125/images/autor/WGf9Ks4Q7k6eXS1.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 7 lutego 2024
Znaczenie psychologii w procesie odchudzania i zdrowego stylu życia

Walka o idealną sylwetkę jest bardzo trudna i wie o tym każdy, kto próbował ją osiągnąć. Walka z własnym ciałem, ograniczeniami, liczenie kalorii, ćwiczenia, rezygnowanie ze słodyczy – brzmi znajomo? Zaczynasz się odchudzać, jesteś zmotywowany do osiągnięcia idealnej sylwetki, narzucasz sobie duże wymagania, przez jakiś czas udaje Ci się je spełniać, aż nadchodzi kryzys, a Ty wracasz do starych nawyków. Brzmi znajomo? Ten scenariusz zna wiele osób i przerabiało go nawet więcej niż raz. Czy wiesz dlaczego się tak dzieje? Przeczytaj!

Znaczenie psychologii w procesie odchudzania i zdrowego stylu życia

Zmiana nawyków wcale nie jest łatwa. W końcu trzeba zmienić coś, co było z Tobą przez całe lata i może mieć korzenie nawet w dzieciństwie. W idealnym świecie ludzie wynosiliby z dzieciństwa i domu rodzinnego tylko dobre wzorce i zdrowe nawyki, jednak świat wcale nie jest idealny. Na szczęście można pracować nad zmianą nawyków. Czasami tylko wymaga to nieco więcej niż po prostu samozaparcia – w takich sytuacjach przyda się wsparcie z zewnątrz, w tym pomoc psychologa.

Emocje na talerzu, czyli dlaczego nie możesz schudnąć?

Trzeba jeść, by przeżyć – to coś, o czym wiedzą nawet dzieci. Jednak dla ludzi jedzenie to coś więcej niż biologiczna potrzeba. Nie bez powodu mówi się w końcu o sztuce kulinarnej. Jedzenie stało się sztuką samą w sobie, pełni też ważną rolę społeczną. Wspólne posiłki rodzinne, wielkie uczty znane już w Starożytności, biznesowe kolacje, jedzenie w ramach randki – jedzenie to część życia każdego człowieka, również tego biznesowego, rodzinnego czy towarzyskiego.

Dlatego jedzenie jest też nierozerwalnie związane z emocjami. Każdy ma takie dania, które sprawiają mu radość, przynoszą ukojenie przy przywołują dobre wspomnienia. Między innymi dlatego jedzenie może służyć też za regulator Twoich emocji.

A jeśli emocje lądują na talerzu, jeśli zajadasz swój własny gniew, smutek, stres czy frustrację to naprawdę może być Ci trudno panować nad tym, co i w jakich ilościach ląduje na Twoim stole. A to z kolei może sprawiać, że tracenie na wadze i walka o wymarzoną sylwetkę może być znacznie trudniejsza.

Jak budować zdrowe nawyki żywieniowe?

Nie zbudujesz zdrowego nawyku w kilka chwil ani nawet w kilka dni. To proces, który może trwać tygodniami, a nawet miesiącami. W końcu w budowaniu nawyków chodzi o to, by wyplenić te złe i niepożądane i zastąpić je tymi dobrymi. Nie na chwilę, nie na czas diety, tylko już na zawsze.

To bardzo trudne, ale wykonalne zadanie. Jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie narzucaj sobie od razu zbyt dużych ograniczeń. Na przykład jeśli do tej pory jadłeś dużo słodyczy, nie rzucaj wszystkiego z dnia na dzień i nie żyw się wyłącznie warzywami, bo szybko stracisz motywację, złamiesz się i wrócisz do starych nawyków. Możesz zacząć od małych kroków – ta technika jest zawsze dużo lepsza.

W przypadku chęci wyeliminowania cukru możesz zacząć na przykład od zaprzestania słodzenia kawy czy herbaty i powoli rozszerzać swoje postanowienie. Jeśli raz na jakiś czas złamiesz się i sięgniesz po nadmiarowe słodycze, nie załamuj się i nie poddawaj. Każdy ma chwile słabości, jednak najważniejsze jest to, by jedna taka chwila nie zaprzepaściła całej Twojej ciężkiej pracy.

Pamiętaj też, że wcale nie musisz być sam w walce o wymarzoną sylwetkę. Poszukaj wsparcia innych ludzi. Dużą pomocą też może służyć Ci psycholog, czyli osoba, która lepiej rozumie ludzkie emocje.

Pomóż sobie osiągnąć cel i zadbać o sylwetkę

Skorzystanie z pomocy psychologa wcale nie jest czymś niezwykłym przy odchudzaniu. Skoro Twoje emocje związane są z Twoimi wyborami żywieniowymi, warto rozumieć istotę problemu i nauczyć się radzić sobie ze swoimi emocjami w lepszy, zdrowszy sposób.

Dobry psycholog w Warszawie może przynieść prawdziwą ulgę mieszkańcom stolicy, którzy zmagają się z nadmiarowymi kilogramami. Może pomóc radzić sobie z emocjami, opracować strategię budowania nawyków, czy po prostu pomóc pracować nad motywacją i własną samooceną – obie te kwestie są w końcu bardzo ważne.

Psycholog może też zasugerować wizytę u psychoterapeuty, jeśli uzna, że skala problemu może właśnie tego wymagać. W takim wypadku warto iść za jego radą i kompleksowo rozwiązać własne problemy – czasami tkwią one bardzo głęboko w ludzkiej psychice i choć nie do końca uświadomione, mogą oddziaływać na Twoje wybory i Twoje życie.

Słowa kluczowe:
zdrowy styl życia