Nowe przepisy mają na celu dostosowanie do wymogów wprowadzania obowiązku prowadzenia Indywidualnego Planu Opieki Medycznej i określają zasady jego prowadzenia. Rozporządzenie dodaje Indywidualny Plan Opieki Medycznej do katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej i zakłada, że obowiązek jego prowadzenia spoczywa na podmiotach odpowiedzialnych za koordynację opieki zdrowotnej nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia.
Elektroniczna dokumentacja medyczna poszerzona o Indywidualny Plan Opieki Medycznej
Rozporządzenie z 19 lipca 2023 r. wprowadza zmiany do rozporządzenia dotyczącego rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej, poszerzając katalog o Indywidualny Plan Opieki Medycznej. Ta zmiana jest ściśle związana z wdrożeniem opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej.
Elektroniczna dokumentacja medyczna poszerzona o Indywidualny Plan Opieki Medycznej
Nowe regulacje precyzują również zasady prowadzenia Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, w tym zakres informacji zawartych w dokumencie, zasady dostępu oraz wskazują, że będzie on prowadzony w systemie teleinformatycznym – Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Jednakże, do 31 grudnia 2023 r., istnieje również możliwość prowadzenia go w formie papierowej.
Indywidualny Plan Opieki Medycznej: korzyści z rozszerzenia katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej
Poszerzenie katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej ma na celu zwiększenie efektywności i dynamiki wymiany informacji między uczestnikami procesu zapewniania opieki koordynowanej pacjentom, co w rezultacie przyczyni się do poprawy jakości opieki. Dzięki wprowadzonym zmianom, podmioty zapewniające koordynację opieki zdrowotnej oraz pacjenci będą mogli szybciej otrzymać diagnozę i ustalenie odpowiedniej terapii.
Możliwość prowadzenia Indywidualnego Planu Opieki Medycznej w formie papierowej do 31 grudnia 2023 r.
Rozporządzenie przewiduje okres przejściowy, który jest związany z procedowanym projektem rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. dotyczącym rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Zgodnie z § 2 tego projektu rozporządzenia do 31 grudnia 2023 r. możliwe będzie prowadzenie Indywidualnego Planu Opieki Medycznej w formie papierowej.
Centrum e-Zdrowia przygotowane do elektronicznego prowadzenia Indywidualnego Planu Opieki Medycznej
Centrum e-Zdrowia udostępni odpowiednie techniczne możliwości w celu prowadzenia przez placówki medyczne nowego rodzaju elektronicznej dokumentacji medycznej. Stworzono odpowiednie oprogramowanie, które będzie dostępne zarówno dla podmiotów zapewniających koordynację opieki zdrowotnej, jak i samych pacjentów, przyczyniając się do usprawnienia procesu opieki medycznej.
Czytaj też: Opieka koordynowana: jak opracować Indywidualny Plan Opieki Medycznej»
Pobierz wzór: Indywidualny Plan Opieki Medycznej»