Inwestycje w rehabilitację: roboty i egzoszkielety wsparciem dla pacjentów

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 23 października 2023

Resort zdrowia przeznaczy blisko 150 milionów złotych na zakup nowoczesnych urządzeń robotycznych do rehabilitacji dla 178 podmiotów leczniczych. Inwestycja ma podnieść jakość i dostępność usług rehabilitacyjnych. Nagrody w konkursie, który zakończył się 12 października 2023 r., sfinansuje Fundusz Medyczny.

Inwestycje w rehabilitację: roboty i egzoszkielety wsparciem dla pacjentów

Minister zdrowia, Katarzyna Sójka, wspiera województwo wielkopolskie

Minister zdrowia, Katarzyna Sójka, podkreśla, że województwo wielkopolskie otrzyma wsparcie w wysokości ponad 11 milionów złotych, które trafi do 13 podmiotów, z dodatkowymi 500 tysiącami złotych dla SPZOZ w Krotoszynie. Dodała, że wprowadzenie innowacyjnych urządzeń robotycznych, takich jak egzoszkielety i roboty rehabilitacyjne, otwiera nowe szanse dla pacjentów na szybszy powrót do zdrowia. Wykorzystanie robotów zwiększa skuteczność rehabilitacji, umożliwia większą liczbę pacjentów oraz wspomaga pracę fizjoterapeutów.

Dofinansowanie zależne od świadczeń rehabilitacyjnych

Wartość dofinansowania dla każdego podmiotu leczniczego zależy od liczby udzielonych i rozliczonych świadczeń rehabilitacyjnych i może wynosić od 500 tysięcy złotych do 1,8 miliona złotych.

Wiceminister Marcin Martyniak: nowoczesny sprzęt dla poprawy jakości usług

Wiceminister Marcin Martyniak zaznacza, że nowoczesny sprzęt przyczyni się do poprawy jakości usług świadczonych pacjentom oraz zwiększenia dostępności rehabilitacji. Personelowi medycznemu roboty i egzoszkielety ułatwią prowadzenie rehabilitacji, a jednemu terapeucie będzie można przypisać jednocześnie większą liczbę pacjentów, co znacząco przyspieszy proces rehabilitacji.

Intensyfikacja rehabilitacji dzięki robotom

Piotr Węcławik, dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia, podkreśla, że dzięki robotom intensywność rehabilitacji znacząco wzrośnie. Na przykład, podczas standardowego treningu chodu trwającego 30 minut, pacjent pokonuje około 200-300 kroków, podczas gdy przy wykorzystaniu robota może wykonać aż 2 tysiące kroków.

Egzoszkielety i roboty rehabilitacyjne – nowoczesne narzędzia do powrotu do zdrowia

Egzoszkielety i roboty rehabilitacyjne stanowią nowoczesne narzędzia, które wspomagają pacjentów w powrocie do zdrowia, dostosowując się do ich potrzeb.

Różnorodność urządzeń dostępnych dla podmiotów leczniczych

W ramach przyznanego finansowania, podmioty lecznicze będą mogły nabyć różne rodzaje urządzeń, w tym:

  • roboty rehabilitacyjne:
    • stacjonarne roboty rehabilitacyjne kończyn dolnych
    • stacjonarne roboty rehabilitacyjne kończyn górnych
    • mobilne roboty rehabilitacyjne górnych partii ciała
    • mobilne roboty rehabilitacyjne kończyn dolnych
    • egzoszkielety aktywne:
  • egzoszkielety dla dorosłych
  • egzoszkielety dla dzieci.