Lepsza ochrona zdrowia pracowników dzięki zmianom w dokumentacji medycznej

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 26 lipca 2024

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej służby medycyny pracy, sposobu jej prowadzenia i przechowywania oraz wzorów stosowanych dokumentów. Projektowane rozporządzenie będzie wydawane na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy i wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.

Lepsza ochrona zdrowia pracowników dzięki zmianom w dokumentacji medycznej

Cel dyrektywy UE 2022/431

Dyrektywa ta ma na celu ochronę pracowników przed zagrożeniem ich zdrowia i bezpieczeństwa wynikającego bądź mogącego wyniknąć z narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych podczas pracy. Substancja reprotoksyczna oznacza substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006.

Zmiany w przechowywaniu dokumentacji medycznej

W projekcie proponuje się zmianę § 12 rozporządzenia przez dodanie ust. 1a, zgodnie z którym okres przechowywania dokumentacji medycznej służby medycyny pracy w odniesieniu do pracowników zawodowo narażonych na substancje reprotoksyczne wynosi 5 lat po ustaniu narażenia. Przepis ma na celu wdrożenie art. 15 ust. 1a ww. dyrektywy, który stanowi, że rejestry medyczne dotyczące substancji reprotoksycznych przechowuje się przez co najmniej pięć lat po ustaniu narażenia zgodnie z prawem krajowym lub praktyką krajową.

Szybsze wejście w życie rozporządzenia

Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż 14 dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym. Skrócenie terminu wejścia w życie projektowanej regulacji jest niezbędne w celu zapewnienia ochrony pracowników przed zagrożeniem ich zdrowia i bezpieczeństwa wynikającego bądź mogącego wyniknąć z narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych podczas pracy.

Słowa kluczowe:
medycyna pracy