Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024 r.

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 9 lipca 2024

Od 20 lipca będą obowiązywać nowe zasady realizacji recept. Zakładają one zmiany w przypadku błędnego zapisu dawkowania, umożliwiając m.in. wydanie do 4 najmniejszych opakowań leku w przypadku nieokreślenia schematu stosowania. Co się jeszcze zmieni dla pracowników aptek i pacjentów?

Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024 r.

Rozporządzenie ministra zdrowia wchodzi w życie

W Dzienniku Ustaw 5 lipca br. opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia z 2 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Nowe przepisy dotyczą m.in. sytuacji, kiedy na recepcie wpisano błędne dawkowanie. Rozporządzenie wchodzi w życie od 20 lipca br.

Farmaceuta będzie mógł określić jednostkę dawkowania

Nowe przepisy umożliwiają osobie realizującej receptę określenie jednostki dawkowania leku w przypadku jej braku lub nieczytelnego zapisu na recepcie. Ta zmiana pozwoli farmaceutom na większą swobodę w interpretacji zapisu dawkowania.

Farmaceuta będzie mógł określić postać dawkowania leku na podstawie posiadanej wiedzy, gdy na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne – możemy przeczytać w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Wydanie do 4 najmniejszych opakowań leku w przypadku braku dawkowania

Nowe przepisy określają również, jak należy zrealizować receptę w przypadku braku dawkowania lub gdy jest ono nieczytelne lub nieprawidłowe. Dotychczas możliwe było wydanie do dwóch najmniejszych opakowań leku, a od 20 lipca br. ta liczba zostanie podwojona.

Osoba realizująca receptę będzie mogła wydać do 4 najmniejszych opakowań leku, zgodnie z nowym przepisem: „osoba wydająca wydaje ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w czterech najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie”.

Wyjątki dla recept na środki odurzające i substancje psychotropowe

Rozporządzenie zaznacza, że ten przepis nie ma zastosowania do recept na produkty lecznicze zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P. W tych przypadkach konieczne jest zawarcie schematu dawkowania na recepcie, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

W przypadku niespełnienia tego wymogu nie można wydać na podstawie recepty jakiejkolwiek ilości produktu leczniczego zawierającego ten środek lub substancję. 

Zmiany w lekach do stosowania miejscowego i wyrobach medycznych do diagnostyki in vitro

Zmiany w realizacji recept obejmą także produkty lecznicze do stosowania miejscowego, w tym leki recepturowe oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro. Jeśli na recepcie przepisana ilość przekracza 4 najmniejsze opakowania, osoba wydająca wydaje całą ilość przepisaną na recepcie, nawet bez określenia dawkowania, pod warunkiem, że określona jest częstotliwość stosowania.

Nowe zasady i system P1

Kolejne zmiany dotyczą przypadków, gdy z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego. Od 20 lipca br. osoba realizująca receptę będzie mogła wydać największą przepisaną ilość, zamiast najmniejszej.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że zmiana ta jest podyktowana funkcjonalnością systemu P1, który wylicza ilość preparatu na podstawie algorytmu. Obecnie występują rozbieżności między ilością leku zaordynowaną a wyliczoną, co skutkuje niedostateczną ilością leku dla pacjenta. Nowe przepisy mają wyeliminować te niekorzystne sytuacje.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. z 2024 r. poz. 991).