Przesunięcie terminu raportowania o pacjentach covidowych do RCB

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 8 grudnia 2022

Podmioty lecznicze jeszcze przez rok nie będą musiały przekazywać danych o pacjentach pacjentów z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, liczbie łóżek i ich wykorzystaniu do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji.

Przesunięcie terminu raportowania o pacjentach covidowych do RCB

Zmiana rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych

w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania

tych informacji obejmuje zmianę terminu, od którego szpitale udzielające świadczeń pacjentom z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, będą zobowiązane do raportowania danych dotyczących:

1) pacjentów z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (takich jak: wiek, płeć, numer w wykazie głównym przyjęć i wypisów, stan pacjenta według modyfikowanej skali wczesnego ostrzegania (skali MEWS), prowadzona tlenoterapia) oraz

2) liczby łóżek i ich wykorzystania

– do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Zgodnie z aktualną treścią przepisu § 7 ust. 1 rozporządzenia, przekazywanie tych danych do RCB powinno nastąpić 1 stycznia 2023 r. Zmiana przedmiotowego terminu na dzień 1 stycznia 2024 r. wynika z konieczności ukończenia prac projektowych nad oprogramowaniem RCB. Przewiduje się, że zadania w tym zakresie zostaną zrealizowane do końca 2023 r. i tym samym i od 1 stycznia 2024 r. system, którego administratorem jest RCB, będzie umożliwiał ich raportowanie do właściwego podmiotu.

Projektowane rozporządzenie uchyla także wiążący aktualnie usługodawców obowiązek przekazywania do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia danych dotyczących liczbyłóżek i ich wykorzystania, w postaci elektronicznej, do Centrum e-Zdrowia.

Przyjęcie tego rozwiązania nastąpiło ze względu na utrzymujący się w kraju spadek liczby zakażeń COVID-19, a tym samym brak potrzeby ciągłego monitorowania systemu ochrony zdrowia w tym zakresie.

Słowa kluczowe:
COVID-19szpital