Elektroniczna dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2021 roku

/appFiles/site_125/images/autor/x2zfPkX5KLu9CU4.jpeg

Autor: Anna Rubinkowska

Dodano: 23 grudnia 2021
Elektroniczna dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2021 roku

Rok 2021 był bardzo intensywny, jeśli chodzi o informatyzację ochrony zdrowia. Wiele się wydarzyło. Oto podsumowanie 2021 roku, w którym zebraliśmy najważniejsze działania dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej i e-zdrowia.   

Elektroniczna dokumentacja medyczna i e-zdrowie – podsumowanie 2021 roku

Od 1 stycznia podmiotylecznicze mierzą się z obowiązkiem prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Wynika on z nowego rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r.  w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Rozporządzenie wprowadziło jednak kilka wyjątków dopuszczających prowadzenie dokumentacji medycznej w innej formie, tj. w postaci papierowej.

Są to m.in. sytuacje, gdy:

  • przepis rozporządzenia tak stanowi lub
  • warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej.

Jednocześnie od 8 stycznia – jako element Elektronicznej Dokumentacji Medycznej – zaczęły obowiązywać w Polsce obowiązkowe e-skierowania.

Ta zmiana ułatwiła korzystanie z usług i rozwiązała dotychczasowe problemy w zakresie z nieczytelności skierowań. Pojawiło się jednak wiele pytań, np.

  • jak poprawiać błędy w e-skierowaniach;
  • jak wpisywać pacjentów do kolejek. 

W związku z pandemią COVID-19 wprowadzono możliwość udzielania teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej. Lekarze zaczęli je stosować bardzo chętnie.

Koniec stycznia przyniósł zmiany w zakresie standardu organizacyjnego teleporad w POZ, ustalania terminu i realizacji udzielenia teleporady w POZ.

Usprawniło to kontakt na linii pacjent – świadczeniodawca, a także zwiększyło dostęp do świadczeń realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.  

W marcu natomiast uaktualniono zasady dotyczące teleporad.

Wizyta stacjonarna stała się obowiązkowa m.in. dla dzieci do 6. roku życia i dla pacjentów z chorobą przewlekłą, gdy ich stan się pogorszył lub wystąpiła zmiana objawów.  

Z kolei od 25 kwietnia Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) wzbogaciła się o kolejny obowiązkowy element – wyniki badań laboratoryjnych.

W związku z tą zmianą lekarze i podmioty lecznicze stanęli przed koniecznością wypełniania nowych obowiązków. 

Od lipca zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie certyfikatów COVID, które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) już 1 czerwca.

W tym samym miesiącu uproszczono procedury związane z realizacją recept i przywrócono niektóre rozwiązania, które stosowano wcześniej. To ważne zmiany dla lekarzy, które usprawniły ich pracę. 

Kolejną ważną datą w lipcu i następnym etapem wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia było umożliwienie wymiany danych z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej na Platformie P1.

Od września obowiązuje natomiast – w związku z nadużywaniem teleporad przez lekarzy POZ – zaktualizowana stawka kapitacyjna dla lekarza POZ. Zależy ona od udziału teleporad we wszystkich poradach POZ u danego świadczeniodawcy.

Takie rozwiązania miały zwiększyć dostępność do świadczeń w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.  

W listopadzie Centrum e-Zdrowia zaktualizowało wymagania techniczne i funkcjonalne w kontekście wymiany EDM.

Wcześniej pojawiły się nowe wytyczne dotyczące e-recepty, e-skierowania i elektronicznej dokumentacji medycznej.

Podsumowując rok 2021, można stwierdzić, że wiele udało się zrobić, natomiast przed placówkami medycznymi nadal dalsze, intensywne prace związane z rozwojem e-zdrowia.