Kluczowe zasady wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) między placówkami
Wymiana informacji i dokumentacji medycznej między podmiotami leczniczymi biorącymi udział w procesie leczenia pacjenta sprowadza się przede wszystkim do obiegu skierowań i wyników zleconych badań lub konsultacji. Jaka jest przyszłość tego procesu?
- Podsumowując przepisy dotyczące dokumentacji medycznej z 2020 roku, wprowadzono nowe zasady dotyczące zarządzania dokumentacją medyczną, w tym wpisy w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej oraz wymagania dotyczące skierowań medycznych. Zgodnie z nowymi przepisami dokumentacja indywidualna wewnętrzna musi zawierać wpis o wydaniu dokumentacji zewnętrznej za pomocą środków elektronicznych, wraz z adresem repozytorium lub cyfrowym odwzorowaniem w przypadku dokumentacji papierowej.
- Ważna zmiana dotyczy również wystawiania skierowań medycznych, które od 8 stycznia 2021 r. muszą być elektroniczne. Istnieją jednak wyjątki, w których skierowania mogą być w formie papierowej, takie jak brak dostępu do systemu teleinformatycznego. Przepisy eliminują także ryzyko wielokrotnego wykorzystania jednego skierowania.
- Ponadto wprowadzono obowiązek przekazywania dokumentacji medycznej lekarzowi kierującemu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Te zmiany stanowią istotny krok w kierunku usprawnienia i zabezpieczenia przekazywania danych medycznych w opiece zdrowotnej.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie