Co powinno zawierać skierowanie na badanie tomografii komputerowej

/appFiles/site_125/images/autor/yPJ1x4CjKDqi6da.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 29 października 2020
Co powinno zawierać skierowanie na badanie tomografii komputerowej

Skierowanie na badanie tomografii komputerowej od stycznia 2021 roku będzie wystawiane w formie elektronicznej. W zależności od tego, czego ono dotyczy, musi zawierać określone treści. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w tej dokumentacji?

Co powinno zawierać skierowanie na badanie tomografii komputerowej

Podstawowe informacje, które powinno zawierać każde skierowanie, określono w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji medycznej, jednak w zależności od tego, jakiego badania dane skierowanie dotyczy, może ono zawierać dodatkowe treści, i tak właśnie jest w przypadku skierowania na badanie tomografii komputerowej. Ponadto skierowanie na badanie TK objęto rozporządzeniem w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej, co oznacza, że od 8 stycznia 2021 r. skierowanie na badanie TK będzie mogło być wystawiane tylko w postaci elektronicznej.

W pierwszej kolejności, w skierowaniu oznacz podmiot wystawiający skierowanie.Zgodnie więc z treścią rozporządzenia musisz wskazać nazwę podmiotu, kod resortowy, stanowiący część  I systemu resortowych kodów identyfikacyjnych, nazwę zakładu leczniczego – w przypadku podmiotu leczniczego, nazwę jednostki organizacyjnej oraz jej kod resortowy stanowiący część V systemu resortowych kodów identyfikacyjnych – w przypadku podmiotu leczniczego, w którego strukturze organizacyjnej wyodrębniono jednostki organizacyjne oraz nazwę komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń zdrowotnych, oraz jej kod resortowy stanowiący część VII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych – w przypadku podmiotu leczniczego, w którego strukturze organizacyjnej wyodrębniono komórki organizacyjne. Dane te możesz podać, umieszczając pieczęć jednostki kierującej. Następnie powinieneś wskazać miejscowość i datę wystawienia skierowania.

Oznaczając pacjenta, podaj jego imię i nazwisko, datę urodzenia, płeć oraz numer PESEL, jeżeli go nadano. W przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL, podaj rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Określenie rodzaju dokumentu potwierdzającego tożsamość obejmuje jego nazwę oraz nazwę kraju, w którym go wystawiono. Natomiast datę urodzenia i płeć wskazujesz tylko w przypadku, jeżeli numeru PESEL nie nadano.

W przypadku skierowania na badanie TK istotne jest również podanie wagi i wzrostu pacjenta, i tak jak w przypadku innych skierowań, podaj także adres zamieszkania pacjenta i numer telefonu.

Kolejno wskaż, na jakie badanie pacjent jest kierowany, określając rodzaj badania, przez zaznaczenie właściwego opisu. Podaj, czy chodzi o badanie ogólne bez kontrastu, ogólne z kontrastem, angio-TK, czy też wielofazowe z kontrastem. Jednak ostateczną decyzję o możliwości podania kontrastu podejmuje lekarz radiolog.

W skierowaniu wpisz również zakres badania, a więc wskaż badaną okolicę anatomiczną, np. głowa, kręgosłup L-S, jama brzuszna, staw kolanowy.

Niezbędne jest także wskazanie rozpoznania klinicznego oraz podanie Kodu Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

W skierowaniu na badanie TK podaj także, jaki jest cel zleconego badania oraz krótko opisz dotychczasowy przebieg choroby, jakie badania dotychczas wykonano i podaj inne dane kliniczne istotne do badania.

Jeżeli zachodzą przeciwwskazania do podania kontrastu, np. ciąża, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, określ je w skierowaniu.

Skierowanie w formie elektronicznej będzie również miało numer identyfikujący skierowanie, tzw. identyfikator skierowania, który jest nadawany przez system teleinformatyczny usługodawcy.

Wystawione skierowanie powinieneś opatrzyć pieczęcią i podpisem lekarza kierującego.Pieczęć powinna zawierać imię (imiona) i nazwisko, tytuł zawodowy, numer prawa wykonywania zawodu, jeżeli go nadano, oraz unikalny identyfikator upoważnienia nadany przez Rejestr Asystentów Medycznych – w przypadku osoby upoważnionej.

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek