Błędy w dokumentacji – za co możesz stracić środki z NFZ
Dokument archiwalny
Określenie w umowach z NFZ kar zabezpiecza prawo pacjentów do uzyskania świadczenia o określonym standardzie. Sankcjonuje też obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami. Sprawdź, jakich warunków umowy musisz przestrzegać, aby nie narazić się na zwrot nienależnie wypłaconych środków?
- Jeśli placówka medyczna narusza przepisy dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej, np. przez zawyżanie rozliczeń, NFZ może nałożyć karę. Umowa z NFZ, w tym ogólne i szczegółowe warunki, określa obowiązki placówki oraz stanowi podstawę do nałożenia kary za nienależyte wykonanie świadczeń.
- NFZ ma prawo nałożyć karę za stwierdzone nieprawidłowości, nawet bez szkody dla NFZ. Kara może wynieść do 4% wartości umowy, a jej wysokość zależy od rodzaju nieprawidłowości, które mogą być rażące lub mniej poważne.
- Placówka medyczna ma prawo wnioskować o zmniejszenie kary, jeśli uzna ją za nieproporcjonalną. Dodatkowo NFZ może żądać zwrotu nienależnie przekazanych środków, jeśli rozliczenia były zawyżone w stosunku do faktycznie wykonanych świadczeń.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie