Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić

/appFiles/site_125/images/autor/OVyIbm83k0GcJpC.jpeg

Autor: Katarzyna Włodarczyk

Dodano: 5 lipca 2017
Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić

W procesach sądowych zdarzają się zarzuty dotyczące fałszowania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że słowo pacjenta staje przeciwko słowu lekarza. Jak się bronić w tego typu sytuacjach?

Wojciech P. domagał się od placówki zapłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. W uzasadnieniu pozwu wskazał, że po operacji nie wdrożono odpowiedniego leczenia przeciwzakrzepowego, wskutek czego doznał powikłania zakrzepowo - zatorowego.

W odpowiedzi na pozew szpital zaprzeczył twierdzeniom pacjenta jakoby nie podano konkretnego leku, a na dowód swojego stanowiska załączył dokumentację medyczną. Z karty zleceń lekarskich wynikało, że lek przeciwzakrzepowy podano pacjentowi już w pierwszej dobie po operacji.

Podczas przesłuchania na rozprawie pacjent zarzucił, że sfałszowano dokumentację medyczną przez dodanie karty zleceń z nieprawdziwymi danymi. Szpital nie odparł tych zarzutów, a sprawę sądową ostatecznie przegrał.

Pozostało jeszcze 75% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce

Sprawdź ofertę >>

Zyskujesz:

  • Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
  • Alert E-zdrowie
  • Porady email od eksperta
  • Gotowe wzory dokumentów
  • Udział w webinarach