Karta indywidualna ratownika medycznego – wzór obowiązujący od 22 czerwca 2023 r.

Od 22 czerwca 2023 r. obowiązuje nowy wzór Karty indywidualnej ratownika medycznego, zgodnie z rozporządzeniem wydanym na podstawie ustawy o ratownictwie medycznym. Nowa Karta ma podobne elementy do poprzedniego wzoru, ale istnieją pewne różnice, które należy uwzględnić podczas jej wypełniania.

Uzupełnianie Karty indywidualnej ratownika medycznego rozpoczynamy od podania numeru karty nadanego przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, daty i godziny udzielenia świadczenia zdrowotnego oraz miejsca udzielenia świadczenia i oznaczenia podmiotu udzielającego świadczenia. Te informacje wpisujemy w wyznaczonych rubrykach, znajdujących się w lewym górnym rogu Karty.

Następnie przystępujemy do identyfikacji pacjenta. Wpisujemy imię (imiona) i nazwisko pacjenta, miejsce zamieszkania, datę urodzenia, a także PESEL. Oznaczamy również płeć pacjenta.

W prawym górnym rogu Karty umieszczamy rubrykę zawierającą oświadczenie pacjenta. Zaznaczamy odpowiednie pola, gdy pacjent nie zgadza się na udzielenie świadczenia zdrowotnego lub przewiezienie do szpitala, mimo poinformowania go o możliwości bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Rubryka zawiera także oświadczenie, że pacjentowi udzielono wyczerpujących informacji o stanie zdrowia oraz odpowiedzi na zadawane pytania. W przypadku takiej sytuacji, pod złożonymi oświadczeniami wpisujemy datę i godzinę, a pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy umieszcza swój podpis.

Wpisujemy dane przedstawiciela ustawowego w odpowiedniej rubryce, jeśli pacjentem jest osoba małoletnia, całkowicie ubezwłasnowolniona lub niezdolna do świadomego wyrażenia zgody. Podajemy imię (imiona) i nazwisko przedstawiciela, jego numer telefonu oraz miejsce zamieszkania.

Następnie rozpoczynamy wpisem informacji uzyskanych od pacjenta podczas wywiadu, jeśli jest on w stanie się komunikować. W drugiej części Karty dokonujemy opisu stanu zdrowia pacjenta. Ocena polega głównie na zaznaczeniu wyszczególnionych w Karcie objawów. Oceniamy stan zdrowia pacjenta według skali Glasgow oraz skalę RTS dla oceny ciężkich urazów. Wpisujemy także dane dotyczące układu oddechowego, źrenic, ciśnienia tętniczego, tętna i innych istotnych parametrów zdrowotnych.

W kolejnej części, na szkicu umieszczonym w Karcie, nanosimy obrażenia doznane przez pacjenta, korzystając z oznaczeń literowych i przypisanych im urazów. Opisujemy także stany skóry, jamy brzusznej i innych aspektów psycho-ruchowych pacjenta.

W trzeciej części Karty wpisujemy rozpoznanie, zarówno słownie, jak i kod ICD-10. Następnie podajemy, jakie świadczenia zdrowotne zostały udzielone pacjentowi, wskazując podjęte czynności oraz zastosowane produkty lecznicze i wyroby medyczne.

Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce

Sprawdź ofertę >>

Zyskujesz:

  • Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
  • Alert E-zdrowie
  • Porady email od eksperta
  • Gotowe wzory dokumentów
  • Udział w webinarach