Jak używać skrótów w dokumentacji medycznej, aby wpisy były zawsze zrozumiałe

/appFiles/site_125/images/autor/Zw3WvGjI7mEBkYK.jpeg

Autor: Anna Grabarczyk

Dodano: 29 marca 2019
Jak używać skrótów w dokumentacji medycznej, aby wpisy były zawsze zrozumiałe

Używanie skrótów w dokumentacji medycznej nie jest unormowane w żadnym przepisie. Oznacza to, że ich używanie nie jest zakazane, a co za tym idzie, można je stosować. Jak to robić, aby dokumentacja była czytelna dla odbiorcy?

Prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami zakłada m.in., że będzie ona czytelna i spełni swoją rolę, jaką jest udokumentowanie stanu pacjenta i przebiegu jego leczenia. W dobie cyfryzacji ochrony zdrowia, czytelność musi być rozumiana jako coś więcej, niż odpowiednie i wyraźne pismo lekarza, wszak w związku z nowymi przepisami, większość dokumentacji prowadzimy już przy użyciu odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Czytelność ma oznaczać, że każdy – inny lekarz, pacjent, czy np. sąd - będzie w stanie zrozumieć, co jest w niej zapisane. Powinniśmy więc pisać tak, żeby inna osoba, była w stanie przeczytać i zrozumieć to, co mieliśmy na myśli, robiąc wpis w dokumentacji medycznej.

Wiedząc, że dokumentacja medyczna powinna być jak najbardziej zrozumiała, należy zastanowić się jak połączyć szybkość sporządzenia dokumentacji medycznej z czytelnością. Z pomocą przychodzą skróty. Ich właściwe użycie może przyspieszyć sporządzanie dokumentacji medycznej, jednocześnie nie wpływając negatywnie na jej czytelność. Jakich właściwe skrótów możemy używać?

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów
Słowa kluczowe:
dokumentacja medyczna
Okładka dokumentacja medyczna