koronawirus w Polsce

Procedury postępowania ze zwłokami osób zmarłych na koronawirusa

Minister zdrowia wydał rozporządzenie z 3 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. z 2020 r. poz. 585).

Zgodnie z nim w przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2(COVID-19) należy unikać m.in. ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok, przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym.

Zwłoki należy umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku.

Tak zabezpieczone zwłoki należy umieścić w kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu.

Transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, należy prowadzić jednym zespołem przewozowym, a pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, odkazić.

Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami muszą być zabezpieczane w środki ochrony indywidualnej, m.in. kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę, jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem, gogle lub przyłbicę ochronną, jednorazowe rękawice nitrylowe.

Wiedza i Praktyka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Roboty dla szpitali”

Dzisiejszy czas nie jest łatwy zarówno dla nas, jak i dla wielu naszych klientów. Wszyscy zastanawiamy się, czy i jak możemy pomóc. Szczególne wsparcie potrzebne jest teraz służbie zdrowia, która jest na pierwszej linii walki z pandemią.

Jest taka możliwość, do czego wszystkich serdecznie zapraszamy!

Szczegóły dotyczące akcji>>  

Autorem akcji jest nasz partner biznesowy - Centrum Robotów Rhenus Polska, który zrealizował dla Centrum Zdrowia Dziecka automatyzację procesu rejestracji pacjentów drogą elektroniczną, co znacząco skróciło czas obsługi pacjenta.

Projekt powstał we współpracy z Fundacją KIDS. Koszt, który normalnie wyniósłby kilkadziesiąt tysięcy złotych (rok) udało się zamknąć w kwocie jedynie 6 tysięcy złotych. Wszystko dzięki darczyńcom oraz producenta platformy robotycznej.

Zachęceni odbiorem projektu i efektami osiągniętymi przez szpital, postanowiliśmy się przyłączyć, aby ruszyć z ogólnopolską akcją #roboty_dla_szpitali.

Po pierwsze: zapraszamy szpitale do rejestracji

Wszystkie szpitale zainteresowane zastosowaniem robota zgłaszają się tutaj.   

Jest tam także opis, w czym robot może pomóc i jak to wyglądało w Centrum Zdrowia Dziecka.

Zamieszczono także post na LinkedIn.

Po drugie: zbieramy fundusze na roboty dla szpitali

Czas na nasze działanie. Została uruchomiona także zbiórka funduszy na ten cel. 

Bardzo nam zależy, by w każdym polskim szpitalu uruchomiono choć jeden robot, który wsparłby służbę zdrowia w codziennych, żmudnych procedurach obsługi pacjentów.

Zbiórka pokryje cześć kosztów projektu, pozostałe środki będą wkładem dostawcy rozwiązania i producenta technologii.

Prośba: umieszczajcie i dzielcie się linkiem zbiórki wszędzie. Z klientami, w mediach społecznościowym i ze znajomymi. Niech będzie to nasz wkład w walkę z COVID-19.

wiper-pixel