System ten ma pozwolić na uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz zapewnić pacjentom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców. Ma to się udać osiągnąć dzięki wdrożeniu scentralizowanego systemu zgłoszeń na świadczenia oraz centralnie prowadzonej liście oczekujących na ich udzielenie, wspólnie dla wszystkich świadczeniodawców.
Centralna kolejka do przychodni i szpitali
Wprowadzenie nowego, scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz ustalanie kolejności ich udzielania za pomocą „elektronicznej rejestracji centralnej” zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Centralna kolejka do przychodni i szpitali
Początkowo elektroniczna rejestracja centralna będzie dotyczyć tylko części zakresów świadczeń opieki zdrowotnej. Ich katalog ma być sukcesywnie rozszerzany, a docelowo projektowanym rozwiązaniem będą objęte wszelkie świadczenia opieki zdrowotnej.
Nowy model tzw. centralnego kolejkowania ma bazować na systemie teleinformatycznym P1. Centralna lista oczekujących na dane świadczenie zastąpi listy oczekujących prowadzone dotychczas osobno przez każdego świadczeniodawcę.
Pacjenci zgłaszający się po raz pierwszy na świadczenie złożą centralne zgłoszenie.
Będą możliwe trzy sposoby zgłoszenia w ramach nowego modelu:
- na dotychczasowych zasadach, tj. bezpośrednio u świadczeniodawcy, w tym osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej,
- przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta,
- za pośrednictwem dedykowanej do tego infolinii, która zostanie utworzona na potrzeby elektronicznej rejestracji centralnej.
W wyniku centralnego zgłoszenia system przydzieli pacjentowi termin udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej. Przy jego wyznaczaniu uwzględni się kolejność zgłoszenia oraz kryteria dotyczące świadczenia. Jeśli przydzielenie terminu udzielenia świadczenia u wybranego świadczeniodawcy nie będzie możliwe w momencie centralnego zgłoszenia, to pacjent będzie umieszczony na centralnej liście oczekujących prowadzonej dla danego zakresu świadczeń. Tam pozostanie aż do czasu pojawienia się dostępnego wolnego terminu udzielenia świadczenia, i który będzie zaakceptowany przez pacjenta.
Etap legislacyjny: Projekt skierowano do KPRM i miałby być przyjęty jeszcze przed końcem roku.