Nowe regulacje dotyczące systemu Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 26 marca 2025

Z początkiem 2027 roku wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia. Co to oznacza dla menedżerów szpitali, przychodni i gabinetów? Sprawdź, jakie obowiązki i terminy będą obowiązywać placówki medyczne.

Nowe regulacje dotyczące systemu Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy

Zmiany w systemie ewidencji zasobów ochrony zdrowia

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który będzie miał znaczący wpływ na funkcjonowanie placówek medycznych. Nowelizacja wprowadza system Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy (EPS), który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2027 r. Co to oznacza dla zarządzających w ochronie zdrowia?

Co to jest system EPS i jakie dane będą w nim gromadzone?

System EPS to teleinformatyczny system, który ma na celu gromadzenie danych na temat zasobów w placówkach medycznych. Będzie on zawierał informacje m.in. o liczbie łóżek szpitalnych, pracownikach medycznych, dostępności infrastruktury, zapasach medycznych oraz wyrobach i sprzęcie medycznym. Taki zbiór danych ma umożliwić monitorowanie zasobów w czasie rzeczywistym i lepsze planowanie działań w sytuacjach kryzysowych.

Jakie obowiązki czekają placówki medyczne?

Zarządzający placówkami będą zobowiązani do przekazywania danych do systemu EPS. Będą to informacje o lokalizacjach działalności leczniczej, pracownikach medycznych, sprzęcie, zapasach oraz infrastrukturze. Ponadto, system będzie gromadził dane o ewentualnych brakach w świadczeniu usług zdrowotnych, co może wpłynąć na decyzje administracyjne w przypadku kryzysów zdrowotnych lub innych zdarzeń losowych.

Jakie ryzyka wiążą się z nowymi przepisami?

Dla placówek medycznych oznacza to nowe obowiązki administracyjne, które wiążą się z dokładnym raportowaniem danych. Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować sankcjami, a także utrudnieniem dostępu do informacji niezbędnych do realizacji zadań statutowych. Z drugiej strony, dane gromadzone przez EPS mogą stanowić pomoc w zarządzaniu kryzysowym i lepszym rozplanowaniu zasobów medycznych w trudnych czasach.

Terminy, które trzeba znać

Nowe przepisy wejdą w życie w 2027 roku, ale już teraz placówki medyczne muszą zacząć przygotowania do wdrożenia systemu EPS. Minister zdrowia określi szczegółowe zasady dotyczące przekazywania danych, ale już teraz warto zainwestować w odpowiednie szkolenia dla pracowników oraz dostosowanie systemów informatycznych do nowych wymogów.

Jakie działania należy podjąć?

Zarządzający placówkami medycznymi powinni już teraz rozpocząć audyt zasobów, przygotowując się na zmiany. Istotne będzie także monitorowanie rozporządzeń, które precyzyjnie określą wymagania dotyczące danych oraz terminów ich przekazywania do systemu EPS. Również warto zacząć rozmawiać z dostawcami o dostosowaniu systemów informatycznych do nowych wymogów.