Zaletą e-skierowań jest to, że są one ważne do momentu realizacji świadczenia, dzięki czemu pacjent może zapisać się na wizytę lub badanie w dowolnym, dogodnym terminie. Dodatkowo otrzymując e-skierowanie, pacjent nie ma już obowiązku przynosić do placówki oryginału dokumentu, co w przypadku skierowań papierowych musiał zrobić w określonym terminie – 14 dni.
Najwięcej e-skierowań wystawiono w województwie mazowieckim (8 mln), śląskim (ponad 6 mln) oraz pomorskim (blisko 4 mln). Najwięcej placówek je wystawiających znajduje się również w województwach mazowieckim i śląskim (odpowiednio 1,5 tys. i 1,7 tys.) oraz wielkopolskim (1,2 tys.).
Elektroniczne skierowanie wystawiło 104 tys. pracowników medycznych, a skorzystało z nich ponad 17 mln pacjentów. Największą grupę osób wystawiających e-skierowania stanowią pracownicy medyczni w wieku 50 – 69 lat. Wystawili oni także procentowo najwięcej elektronicznych skierowań (55%).
Ponad połowę e-skierowań (56%) wystawiono kobietom, a najczęściej otrzymują je pacjenci do 17. roku życia oraz w wieku 60 – 69 lat.
W grudniu 2021 roku katalog e-skierowań rozszerzono o e-skierowania na rehabilitację leczniczą. Do 9 stycznia 2022 r. trwał okres przejściowy, w którym możliwe było wystawienie skierowania na rehabilitację na papierowym druku.