Operacje mózgu, włączając w to usuwanie guzów, to przedsięwzięcia wymagające najwyższej precyzji, a jednocześnie obarczone pewnym ryzykiem. Udoskonalenia w tej dziedzinie są szczególnie istotne w obszarze "miejsc krytycznych" mózgu oraz w jego okolicach, gdzie uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych komplikacji.
Za dwa lata operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji (AI)
Brytyjscy neurochirurdzy przewidują za dwa lata bardziej efektywne i bezpieczne operacje mózgu, wspierane przez sztuczną inteligencję. Obecnie przeprowadzane są symulacje takich procedur, które mają potencjał rewolucjonizować dziedzinę neurochirurgii. Dowiedz się więcej na ten temat.
Za dwa lata operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji (AI)
Sztuczna inteligencja ma potencjał w neurochirurgii
Zespoły specjalistów z University College London twierdzą, że sztuczna inteligencja (AI) ma potencjał, aby wprowadzić rewolucyjne zmiany w neurochirurgii. AI może np. znacznie ułatwić operacje przysadki mózgowej, która kontroluje wydzielanie kluczowych hormonów.
Neurochirurdzy brytyjscy opracowują system AI, który już przeanalizował ponad 200 wideo z operacjami przysadki mózgowej. To umożliwia zgromadzenie doświadczeń, które neurochirurg zdobywałby w ciągu 10 lat praktyki w zaledwie 10 miesięcy.
Technologia AI posłuży neurochirurgom w operacjach
Sztuczna inteligencja pozwala na dokładniejsze określenie granic operacji, co jest niezmiernie ważne. W przyszłości AI może przekroczyć to, co jest osiągalne dla ludzi. Dzięki AI lekarze mogą przewidywać etapy operacji z większą dokładnością.
W Wielkiej Brytanii 22 uniwersytety pracują nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie, która jest już wykorzystywana w wielu obszarach, szczególnie w diagnostyce obrazowej. AI przyspiesza analizę obrazów medycznych i zwiększa dokładność diagnozy. W radioterapii nowotworów AI poprawia precyzję i efektywność zabiegu, jednocześnie oszczędzając zdrowe tkanki pacjenta i przyspieszając procedurę, bez pogorszenia jej jakości.