Prawo do bycia zapomnianym – kiedy placówka medyczna musi usunąć dane

Prawo do bycia zapomnianym, wprowadzone przez RODO, nie oznacza, że zawsze musisz usunąć dane osobowe na żądanie osoby, której one dotyczą. Są sytuacje, w których odmowa usunięcia danych jest zgodna z przepisami.
- Prawo do bycia zapomnianym nie daje bezwzględnego prawa do usunięcia danych, ponieważ RODO przewiduje wyjątki, w których administrator może zgodnie z prawem odmówić realizacji takiego żądania, np. gdy dane są niezbędne do wykonania obowiązku prawnego lub realizacji interesu publicznego.
- Jednym z takich wyjątków jest dokumentacja medyczna, której pacjent nie może żądać usunięcia, ponieważ obowiązek jej przechowywania wynika z przepisów i służy m.in. zapewnieniu ciągłości leczenia oraz bezpieczeństwa zdrowotnego.
- Żądania usunięcia danych mogą natomiast składać byli pracownicy, współpracownicy, kontrahenci czy uczestnicy wydarzeń organizowanych przez placówkę medyczną, szczególnie w zakresie danych publikowanych w Internecie, takich jak imię, nazwisko, zdjęcie czy funkcja, jeśli nie istnieją ważne podstawy prawne do dalszego ich przetwarzania.
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie