Czy w trakcie hospitalizacji można wypisać pacjentowi e-receptę

/appFiles/site_125/images/autor/r49A6zBKGPjduUI.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 2 marca 2020
Czy w trakcie hospitalizacji można wypisać pacjentowi e-receptę

W czasie hospitalizacji lekarze nie mogą wypisywać pacjentowi recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę. Czy tę zasadę należy traktować jako bezwzględny zakaz ordynacji, czy może istnieją pewne dopuszczalne wyjątki?

Pacjentowi przyjętemu do szpitala lub innego zakładu leczniczego wykonującego stacjonarną i całodobową działalność leczniczą zapewnia się bezpłatnie leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne (art. 35 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Rozwiniecie tej zasady znajdziemy w § 12 ust. 9 OWU, który dodatkowo mówi o zakazie ordynowania takiemu pacjentowi koniecznych do wykonania świadczenia leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dostępnych na receptę. Z tych przepisów znaczna część świadczeniodawców i lekarzy wywodzi ogólny, całkowity zakaz wystawiania pacjentowi, w czasie jego hospitalizacji, jakichkolwiek recept. Czy rzeczywiście tak jest?

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów
Okładka dokumentacja medyczna