Przekazujesz informacje o pacjencie między placówkami – jak postępować

/appFiles/site_125/images/autor/p9tRQGOulTC6sX0.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 15 grudnia 2016
Przekazujesz informacje o pacjencie między placówkami – jak postępować

Coraz częściej mówi się o zasadności wdrożenia opieki koordynowanej i płynących z niej korzyści dla pacjentów. W tym modelu istotne jest wzajemne przekazywanie informacji o pacjencie między placówkami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, szpitalami a poradniami  podstawowej opieki zdrowotnej. Czy jesteśmy na to przygotowani? Jak sobie radzić z obiegiem dokumentacji, gdy nie zakończył się jeszcze proces informatyzacji ochrony zdrowia?   

Najbardziej pożądanym modelem obiegu dokumentacji byłoby przekazywanie informacji o pacjencie między poszczególnymi szczeblami opieki medycznej, bez pośrednictwa samego pacjenta. Teoretycznie taki system zapewni art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Prawa Pacjenta. W świetle tego przepisu podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną również innym podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli jest ona niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych. Podmiot leczniczy może więc wnosić o dokumentację medyczną  pacjenta bezpośrednio od placówki, w której pacjent korzystał ze świadczeń zdrowotnych.

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła
Słowa kluczowe:
e-dokumentacja
Okładka dokumentacja medyczna