Czy po zeskanowaniu możesz zniszczyć zgodę pacjenta na zabieg
Prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, choć ułatwia funkcjonowanie podmiotu, wzbudza praktyczne wątpliwości związane ze sposobem postępowania co do papierowej części dokumentacji. Sprawdź, czy po zeskanowaniu można ją niszczyć.
- Na podstawie przepisów rozporządzenia o dokumentacji medycznej trudno jednoznacznie określić, czy oświadczenia pacjenta stanowią dokumentację medyczną i możliwe jest podjęcie wobec nich działań uregulowanych w rozporządzeniu. Można spotkać się z różnymi stanowiskami.
- W przypadku uznania, że są one częścią dokumentacji medycznej, możliwe byłoby zniszczenie ich po uprzednim odwzorowaniu cyfrowym. Gdyby natomiast uznać, że nie stanowią dokumentacji medycznej (rozumianej jako nośnika informacji o stanie zdrowia), a jedynie są załącznikiem do niej, ta regulacja nie miałaby do nich zastosowania.
- W związku z wątpliwościami co do charakteru oświadczeń pacjenta dotyczących zgód na zabieg oraz stosownych upoważnień, w celu dostatecznego zabezpieczenia swoich interesów, jeśli prowadzisz elektroniczną dokumentację medyczną, powinieneś przechowywać oryginały oświadczeń pacjenta związane z jego leczeniem (podpisana przez pacjenta ankieta przedoperacyjna, zgoda pacjenta na zabieg, zgoda pacjenta na znieczulenie).
- Czytaj więcej na temat dokumentacji medycznej i EDM w dokmed24.pl»
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie