Jak generować kody QR potwierdzające zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19

/appFiles/site_125/images/autor/OVyIbm83k0GcJpC.jpeg

Autor: Katarzyna Włodarczyk

Dodano: 18 lutego 2021
Jak generować kody QR potwierdzające zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19

Dzięki postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia pojawiła się innowacyjna metoda potwierdzenia szczepienia przeciw COVID-19. Te osoby, które zaszczepiono, mają możliwość pobrania kodu QR zawierającego informację o fakcie zaszczepienia i jego dacie. Jakie zatem czynności podczas szczepienia musi wykonać personel medyczny?

Jak generować kody QR potwierdzające zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19

  • Każdy, kto otrzymał szczepionkę przeciw COVID-19 – aby potwierdzić szczepienie – może pobrać kod QR za pomocą Internetowego Konta Pacjenta lub w aplikacji mObywatel.

  • Należy pamiętać o wygenerowaniu kodu QR z poziomu aplikacji gabinet.gov.pl lub systemu gabinetowego/szpitalnego, z którego na co dzień korzysta dany podmiot.

  • Jak działa kod QR? Kod QR ma zawsze postać kwadratu wypełnionego ciemnymi i jasnymi punktami, tak zwanymi modułami. Podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki.

  • Czytaj też: Jak są zabezpieczone dane osobowe pacjentów w unijnych certyfikatach COVID»

Nowością jest wykorzystanie kodów QR w systemie ochrony zdrowia – każdy, kto otrzyma dwie dawki szczepionki, będzie mógł pobrać kod QR za pomocą Internetowego Konta Pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Możliwe będzie także wydanie pacjentowi jego wydruku – gdy taką prośbę skieruje.

Informacja o szczepieniu na kodzie QR

Informację o szczepieniu danego pacjenta powinieneś odnotować w karcie szczepień prowadzonej w postaci elektronicznej za pomocą Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (Systemie P1).

Oprócz tego należy pamiętać o wygenerowaniu kodu QR z poziomu aplikacji gabinet.gov.pl lub systemu gabinetowego/szpitalnego, z którego na co dzień korzysta dany podmiot. Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia wydane w postaci elektronicznej udostępnia się w Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu.

Kod QR ma zawsze postać kwadratu wypełnionego ciemnymi i jasnymi punktami, tak zwanymi modułami. Podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki.

Na żądanie osoby poddanej szczepieniu, wydaje się zaświadczenie o wykonaniu szczepienia w postaci papierowej.

Jak będą odczytywane kody QR

Kod QR potwierdzający, że dana osoba otrzymała wymaganą liczbę dawek szczepionki przeciwko COVID-19, będzie możliwy do odczytania za pomocą specjalnej mobilnej aplikacji „Zaszczepieni”.

Jest to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia i Centrum e-Zdrowia, którą już udostępnionoi możliwe jest jej pobieranie. Aplikacja służy do skanowania za pomocą aparatu prezentowanego przez osobę zaszczepioną kodu QR, a następnie jego odczytania, przetworzenia, odszyfrowania i zaprezentowania na ekranie takich danych o właścicielu kodu QR, jak: imiona, dzień i miesiąc z daty urodzenia, dla której wystawiono kod QR.

Warto pamiętać, że osoba, która okaże do skanowania kod QR, wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu umożliwienia weryfikacji, czy kod QR należy do jego właściciela.

POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!

Potwierdzenie otrzymania przez danego pacjenta zarówno pierwszej, jak i drugiej dawki szczepienia powinno znaleźć odzwierciedlenie w karcie szczepień, której wypełnienie powinno nastąpić w okresie nieprzekraczającym 24 godzin od momentu przeprowadzenia odpowiednio: lekarskiego badania kwalifikacyjnego albo szczepienia.

Karta szczepień jest prowadzona w postaci elektronicznej w Systemie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) i powinna zawierać m.in.:

  • oznaczenie pacjenta,
  • informacje o przeprowadzeniu lekarskiego badania kwalifikacyjnego,
  • dane dotyczące szczepienia.

Wpisy do karty szczepień w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 wprowadzają osoby przeprowadzające:

  • lekarskie badania kwalifikacyjne,
  • szczepienia ochronne.
Autor: Katarzyna Włodarczyk