Jakie elementy musi zawierać skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19

/appFiles/site_125/images/autor/yPJ1x4CjKDqi6da.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 18 lutego 2021
Jakie elementy musi zawierać skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19

Skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 wystawiasz elektronicznie przez Platformę P1. Podpisujesz je za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego, podpisu osobistego albo przy wykorzystaniu podpisu udostępnionego bezpłatnie przez ZUS. Co musi zawierać?

Jakie elementy musi zawierać skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19

Skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 jest ważne przez 60 dni od dnia jego wystawienia.

Skierowanie powinno zawierać numer identyfikujący skierowanie. Numer ten nadaje system teleinformatyczny podmiotu wystawiającego skierowanie lub system teleinformatyczny do wystawiania skierowań.

W skierowaniu określasz datę wystawienia skierowania i oznaczasz podmiot go wystawiający. Oznaczenie podmiotu wystawiającego skierowanie polega na wskazaniu nazwy podmiotu; kodu resortowego, stanowiącego część I systemu resortowych kodów identyfikacyjnych; nazwy zakładu leczniczego – w przypadku podmiotu leczniczego; nazwy jednostki organizacyjnej oraz jej kodu resortowego stanowiącego część V systemu resortowych kodów identyfikacyjnych – w przypadku podmiotu leczniczego, w którego strukturze organizacyjnej wyodrębniono jednostki organizacyjne, oraz nazwy komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń zdrowotnych, oraz jej kodu resortowego stanowiącego część VII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych – w przypadku podmiotu leczniczego, w którego strukturze organizacyjnej wyodrębniono komórki organizacyjne.

Oznacz pacjenta

Oznaczenie pacjenta kierowanego na szczepienie polega na podaniu jego nazwiska i imienia (imion), daty urodzenia i wskazaniu płci, przy czym datę urodzenia oraz płeć pacjenta wpisuje się tylko, gdy nie nadano numeru PESEL.

Następnie podaj adres zamieszkania pacjenta i numer PESEL, jeżeli go nadano. W przypadku noworodka koniecznie podaj numer PESEL matki, a w przypadku osób, które nie mają numeru PESEL – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Określenie rodzaju dokumentu potwierdzającego tożsamość obejmuje jego nazwę i nazwę kraju, w którym go wystawiono.

Gdy pacjentem jest osoba małoletnia, całkowicie ubezwłasnowolniona lub niezdolna do świadomego wyrażenia zgody, w skierowaniu podaj nazwisko i imię (imiona) przedstawiciela ustawowego i adres jego zamieszkania.

Wskaż, kto kieruje na szczepienie przeciwko COVID-19

Oznaczenie osoby kierującej na szczepienie polega na podaniu imienia (imion) i nazwiska, tytułu zawodowego – nie dotyczy to jednak osoby upoważnionej, numeru prawa wykonywania zawodu, jeżeli go nadano, oraz unikalnego identyfikatora upoważnienia nadanego przez Rejestr Asystentów Medycznych – w przypadku osoby upoważnionej.

Określ kod procedury medycznej

Następnie w skierowaniu wpisz rozpoznanie i kod procedury medycznej według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych Rewizja Dziewiąta, w polskiej wersji uznanej przez NFZ za obowiązującą, wskazujące na potrzebę szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, skierowanie na szczepienie wystawia się na:

  • procedurę (ICD-9) 99.557 – Szczepienie przeciw COVID-19,
  • rozpoznanie (ICD-10) Z25.8 – Potrzeba szczepień przeciwko innym określonym pojedynczym chorobom wirusowym.

POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!

W związku z prowadzonym programem szczepień przeciwko COVID-19 obecnie obowiązujące przepisy rozszerzono o regulacje odnoszące się do skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa, wpisując do skierowania rozpoznanie, należy podać kod (ICD-10) Z25.8 – Potrzeba szczepień przeciwko innym określonym pojedynczym chorobom wirusowym, natomiast procedurę określą poprzez kod (ICD-9) 99.557 – Szczepienie przeciw COVID-19.

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek