Must-have w gabinecie lekarskim – jakie wyposażenie jest niezbędne do komfortowej pracy?
Dlaczego odpowiednie wyposażenie gabinetu ma znaczenie?
Wyposażenie do gabinetu lekarskiego znacząco wpływa na ergonomię pracy personelu medycznego. Właściwie dobrany sprzęt pozwala zachować odpowiednią postawę ciała i zapobiega wykonywaniu świadczeń z wyprostowanymi oraz oddalonymi od korpusu rękoma. Dzięki temu znacząco ogranicza się pojawianie dolegliwości bólowych, szczególnie w okolicach kończyn dolnych, kończyn górnych oraz kręgosłupa.
Właściwe urządzenie gabinetu lekarskiego wpływa również na komfort pacjenta. Przemyślany układ sprzętu umożliwia personelowi szybkie i sprawne działanie. To zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta, podnosi jakość usług i sprzyja pozytywnym doświadczeniom z wizyty. Dodatkowo, estetyczny i funkcjonalny wystrój może pozytywnie oddziaływać na samopoczucie podczas wizyty, poprawić komfort pracy oraz jakość opieki zdrowotnej.
Kluczowe elementy wyposażenia gabinetu lekarskiego
Jednym z polecanych producentów wyposażenia do gabinetów lekarskich jest firma U.B.M. Meble Medyczne, działająca w branży od ponad dwóch dekad. Dostarcza wyroby spełniające wszystkie potrzebne normy. Otrzymała także Certyfikat Rzetelności, który potwierdza, że jest to przedsiębiorstwo wiarygodne i godne zaufania. Posiada referencje od m.in. Szpitala Klinicznego w Poznaniu, Szpitala Specjalistycznego w Krakowie czy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jakie meble z ich oferty mogą stanowić podstawę wyposażenia gabinetu lekarskiego?
Stół zabiegowy w gabinecie lekarskim
Stoły zabiegowe są rozwiązaniem, które pozwalają zapewnić ergonomię pracy personelu medycznego. Dzięki opcji regulacji możliwe jest przeprowadzenie wszelkich procedur w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Seria STEL posiada stoły dwusegmentowe STEL21 i STEL22 oraz trzysegmentowe STEL31 i STEL32. Z pomocą silnika elektrycznego, który jest sterowany za pomocą pilota przewodowego, można wygodnie regulować wysokość łoża. Oprócz tego łatwa jest zmiana kąta nachylenia poszczególnych segmentów. To pozwala dostosować stół do wykonywanej procedury medycznej, jak również indywidualnych potrzeb pacjentów i personelu.

STEL32 to jeden ze stołów zabiegowych od polskiego producenta U.B.M. Meble Medyczne
Ponadto stoły zabiegowe od U.B.M. Meble Medyczne posiadają uchwyty na pasy pozwalające unieruchomić pacjenta podczas zabiegu. Są także wyposażone w otwór na twarz z zatyczką w segmencie zagłówka, dla zapewnienia większego komfortu podczas procedur wymagających leżenia przodem.
Solidna tapicerka jest wykonana z najwyższej jakości materiałów, co potwierdzają certyfikaty. Możliwość doboru koloru z aż ponad dwudziestu dostępnych sprawia, że łatwo dopasować odcień pasujący do wnętrza danego gabinetu.
Kozetka w gabinecie lekarskim
Kozetka o solidnej konstrukcji jako wyposażenie do gabinetu lekarskiego to gwarancja bezpieczeństwa oraz długotrwałego i niezawodnego wykorzystania urządzenia.
Model SR-S, dzięki swojej uniwersalnej budowie, może pełnić rolę leżanki. Jest wyposażony w koła jezdne z systemem blokady, zapobiega niekontrolowanym przesunięciom, zapewnia stabilność i komfort podczas zabiegów. Posiada również uchwyt na prześcieradło jednorazowe. Dla jeszcze większej wygody pacjentów możliwe jest poziomowanie wezgłowia.
Model StoRe Basic, podobnie jak SR-S, może pełnić rolę leżanki lekarskiej. Solidne wykonanie sprawia, że jest odporny na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne oraz środki dezynfekcyjno-myjące.
Fotel zabiegowy w gabinecie lekarskim
Fotele zabiegowe znacząco usprawniają przeprowadzanie badań diagnostycznych, także tych długotrwałych.
W wielofunkcyjnych modelach, takich jak FoZa Surgi i FoZa Multi, występuje regulacja elektryczna, pozwalająca na dostosowanie wysokości siedziska oraz kąta poszczególnych segmentów (segmentu oparcia pleców, siedziska i podudzia). Dzięki temu możliwe jest precyzyjniejsze przeprowadzenie procedury medycznej.
Z kolei fotele zabiegowe z mechaniczną regulacją, jak FoZa Basic, są dużo lżejsze. Łatwo je przestawiać w gabinecie, co zwiększa ich funkcjonalność oraz wygodę użytkowania zarówno dla personelu, jak i pacjentów.

FoZa Basic to jeden z podstawowych modeli foteli zabiegowych od U.B.M. Meble Medyczne
Stoliki zabiegowe w gabinecie lekarskim
Stoliki zabiegowe są uniwersalnymi meblami medycznymi. Dzięki nim w wygodny sposób można przetransportować sprzęt, aparaturę medyczną, narzędzia, instrumenty oraz akcesoria opatrunkowe i higieniczne.
Te z katalogu U.B.M Meble Medyczne są wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zniszczenia podczas aktywnego użytkowania.
Półki w stolikach zabiegowych wykonane są ze szkła hartowanego. Jest ono nawet sześć razy bardziej odporne na stłuczenie niż zwykłe szkło. Przy tym doskonale znosi trudne warunki, w tym dużą różnicę temperatur.
Jednym z najczęstszych wyborów do gabinetu lekarskiego jest model: SZ-M, który posiada wygodne pojemniki na odpady. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę ustawiania osobnych pojemników, które zajmują cenne miejsce i mogą się łatwo przewrócić
Asystory w gabinecie lekarskim
Asystory od U.B.M. Meble Medyczne mogą mieć różne wymiary, różne kolory i zróżnicowaną liczbę szuflad (od 3 do 5). Dzięki temu można z powodzeniem dopasować je do indywidualnych potrzeb, ilości potrzebnych przyrządów oraz wielkości gabinetu.
Asystory są mobilne, dlatego możliwy jest łatwy dostęp do nich podczas zabiegu.
Parawany medyczne w gabinecie lekarskim
Ten element wyposażenia gabinetu lekarskiego znacząco podnosi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Poza tym parawany mogą dodatkowo podkreślić estetyczne walory wnętrza.
Najczęściej spotykane są parawany jednoskrzydłowe. Łatwo je przemieszczać, a opcja blokady kół sprawia, że nie będą się w niekontrolowany sposób przesuwać.
Ponadto wszystkie parawany od U.B.M. Meble Medyczne (jednoskrzydłowy PM-1, dwuskrzydłowy PM-2 oraz trzyskrzydłowy PM-3) można całkowicie zdemontować lub złożyć, co ułatwia transport.

Parawan medyczny PM-3 od U.B.M. Meble Medyczne
Wyposażenie wnętrza gabinetu lekarskiego wspierające medyków w codziennej pracy
Oprócz kluczowych elementów, takich jak stoły zabiegowe, kozetki czy stoliki, istotne są również dodatkowe akcesoria, które wspomagają komfort i efektywność pracy personelu medycznego. Co można do nich zaliczyć?
Taborety medyczne w gabinecie lekarskim
Taborety medyczne z oparciem (np. model MEDICA-OP, LEKO-1-OP, LEKO-OP) zwiększają komfort pracy. Dzięki możliwości przybrania odpowiedniej pozycji można zapobiegać bólom stawów kończyn górnych i dolnych oraz struktur odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa. Sprawdzają się przy wykonywaniu skomplikowanych i specjalistycznych zabiegów — między innymi również dzięki funkcji regulacji wysokości i możliwości obrotu, która pozwala łatwiej sięgać po potrzebne narzędzia.
Modelem wartym uwagi jest taboret typu siodło. Dzięki specjalnemu zakrzywieniu linii siedziska łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę ciała podczas wykonywania zabiegu. Jego przykładem może być MEDICA STS.
Fotele w gabinecie lekarskim
Codzienna praca siedząca może powodować ból i dyskomfort. Aby mu zapobiegać, warto wyposażyć się w odpowiedni fotel. Dzięki niemu można odciążyć kręgosłup. Tapicerowane siedzisko sprawia, że mebel prosto się czyści i dezynfekuje. Natomiast zastosowanie kółek zwiększa mobilność. Ważna jest również możliwość regulacji. Pozwala ona dostosować wysokość krzesła do własnego wzrostu.
Warto podczas wyboru wziąć pod uwagę fotel lekarski KL Comfort. Jego konstrukcja jest chromowana, a oparcie tapicerowane łatwo zmywalną tkaniną powlekaną. Posiada podłokietnik regulowany z częścią chromowaną oraz kółka jezdne. Innymi polecanymi modelami do gabinetu lekarskiego są fotel lekarski KL-1 oraz fotel lekarski KL-1 chrom.
Podsumowując, odpowiednio dobrane wyposażenie do gabinetu lekarskiego to inwestycja w komfort pracy i zadowolenie pacjentów. Wyposażenie powinno wspierać ergonomię, spełniać normy sanitarne i estetyczne oraz umożliwiać sprawną organizację pracy. Profesjonalne meble medyczne przekładają się na wyższą jakość opieki zdrowotnej i pozytywne doświadczenia zarówno dla pacjenta, jak i personelu.