Opieka koordynowana od 1 października 2022 r. – podsumowanie

/appFiles/site_125/images/autor/x2zfPkX5KLu9CU4.jpeg

Autor: Anna Rubinkowska

Dodano: 30 września 2022
Opieka koordynowana od 1 października 2022 r. – podsumowanie

Już od jutra zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające opiekę koordynowaną – jeden z filarów reformy POZ. Przychodnie POZ mogą się już zapoznać ze szczegółowymi warunkami udzielania świadczeń opieki koordynowanej, zamieszczonymi w najnowszym zarządzeniu prezesa NFZ z 29 września 2022 r. Sprawdź, co już pisaliśmy o opiece koordynowanej w ostatnim czasie.

Opieka koordynowana od 1 października 2022 r. – podsumowanie

  • Od 1 października 2022 r. zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające opiekę koordynowaną – jeden z filarów reformy POZ.

  • Opieka koordynowana sprawdziła się w programie pilotażowym POZ PLUS i ma stopniowo obejmować kolejne poradnie POZ w Polsce.

  • Model opieki koordynowanej nad pacjentem zakłada, że koordynacja procesu leczenia będzie się odbywać w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w której będzie wyznaczony koordynator POZ.

  • Obecnie opieka koordynowana w POZ obejmie następujące zakresy świadczeń: kardiologia, diabetologia, endokrynologia i pulmonologia. Wprowadzone będą też konsultacje między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a lekarzem specjalistą, aby usprawnić proces leczenia pacjenta, a pacjent otrzyma Indywidualny Plan Opieki Medycznej, poradę edukacyjną oraz poradę dietetyczną.

  • Czytaj więcej na temat obsługi pacjenta w dokmed24.pl»

NFZ testował już m.in.wdrożenie opieki koordynowanej w programie pilotażowym POZ PLUS w 2021 roku. Projekt pilotażowy objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski.

Rozwiązanie to sprawdziło się i ma stopniowo obejmować kolejne poradnie POZ w Polsce.

Założenia reformy POZ minister zdrowia, Adam Niedzielski, przedstawił 20 czerwca 2022 r. Jak podkreślał wtedy minister, wypracowano je na podstawie oczekiwań pacjentów, sposobu funkcjonowania gabinetów. Istotna, zdaniem Adama Niedzielskiego, jest też zmiana sposobu finansowania badań z ryczałtowego na opłatę za konkretną usługę medyczną.

W efekcie od 1 października 2022 r. zaczynają obowiązywać przepisy, które to ułatwią, a przychodnie otrzymają wsparcie NFZ w obszarze opieki koordynowanej.

Model opieki koordynowanej nad pacjentem zakłada, że koordynacja procesu leczenia będzie się odbywać w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Chodzi o diagnostykę, pierwsze, wstępne diagnozy, diagnozy specjalistyczne, które mają doprowadzić poprawy stanu zdrowia u pacjenta.

W przychodni ma być wyznaczony koordynator POZ, czyli osoba, do której zadań będzie należeć organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, udzielanie informacji o tym procesie i zapewnienie współpracy między osobami udzielającymi świadczenia zdrowotne.

Warto dodać, że funkcja koordynatora w POZ nie jest nowa. Regulacje w tym zakresie obowiązują już bowiem od ubiegłego roku. Przepisy nie wymagały, aby była to osoba nowozatrudniona. Zadania koordynatora może realizować personel, który już pracuje w poradni (w tym lekarz, pielęgniarka, rejestratorka).

NFZ sfinansuje zadania koordynatora w POZ roczną stawką kapitacyjną. Stawkę kapitacyjną dla koordynatora POZ w najnowszym zarządzeniu prezesa NFZ z 29 września 2022 r. podniesiono z dotychczasowych 5,88 zł do 6,72 zł.

Opieka koordynowana w POZ obejmie następujące zakresy świadczeń: kardiologia, diabetologia, endokrynologia i pulmonologia.

Wprowadzone będą też konsultacje między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a lekarzem specjalistą, aby usprawnić proces leczenia pacjenta, a pacjent otrzyma Indywidualny Plan Opieki Medycznej, poradę edukacyjną oraz poradę dietetyczną.

Opieka koordynowana w ocenie ekspertów jest potrzebna. – Powinniśmy nieustannie wzmacniać edukację pacjentów oraz koordynację opieki na poziomie POZ i lecznictwa stacjonarnego. Jeśli mamy ambicję uczyć się na błędach, to nie powinniśmy przerywać, ale wzmacniać kampanie edukacyjne – mówiła w wywiadzie dla serwiszoz.pl dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Sprawdź, co już zamieściliśmy w dokmed24.pl na temat opieki koordynowanej

Wideo:

Marta Woś: Reforma podstawowej opieki zdrowotnej bez tajemnic»

Z nagrania dowiesz się o:

  • założeniach reformy podstawowej opieki zdrowotnej
  • zmianach w zasadach rozliczania świadczeń z zakresu POZ
  • praktycznych aspektach zmian w realizacji świadczeń POZ
  • trudnościach dla świadczeniodawców, które powoduje wprowadzenie nowego modelu rozliczenia świadczeń w POZ

Artykuły:

Opieka koordynowana – jakie zmiany w POZ od 1 października 2022 r.»

Świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej udzielane pacjentom przez lekarzy rodzinnych od 1 października 2022 r. będą rozszerzone o opiekę koordynowaną. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, która wprowadza te rozwiązania, jest już w Dzienniku Ustaw. Oto szczegóły.

Opieka koordynowana – są już szczegółowe wytyczne NFZ»

Od 1 października 2022 r. placówki POZ mogą zacząć wdrażać system opieki koordynowanej przy wsparciu NFZ. Część badań dodano już 1 lipca 2022 r., natomiast teraz dołączają do nich badania diagnostyczne z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii, a także konsultacje specjalistyczne lekarzy tych specjalności. Pojawiło się już szczegółowe zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie. Poznaj szczegóły.

Opieka koordynowana: jak opracować Indywidualny Plan Opieki Medycznej»

Wprowadzenie świadczeń opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej i finansowanie tych świadczeń środkami z budżetu powierzonego umożliwi dostęp do wizyt kompleksowych, które – wraz z opracowanym Indywidualnym Planem Opieki Medycznej – poprawią opiekę nad pacjentami chorymi przewlekle. Sprawdź, jak opracować Indywidualny Plan Opieki Medycznej.

Aktualny szablon HL7 CDA z Indywidualnym Planem Opieki Medycznej»

Centrum e-Zdrowia udostępniło zaktualizowany przykład dokumentu Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (IPOM) HL7 CDA. Plik z przykładem ma nazwę ipom_przyklad_28092022.

Reforma POZ: Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej od 1 lipca 2022 r. zleci więcej badań diagnostycznych»

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą rozpocząć leczenie bez konieczności konsultacji specjalistycznych czy wykonywania badań inwazyjnych. Wszystko dzięki zwiększonym możliwościom zlecania dodatkowych badań. Ich dostępność jest jednak ograniczona. Poznaj szczegóły.

Wzory dokumentów niezbędne do zawarcia umowy z NFZ na opiekę koordynowaną:

Pozostałe wzory dokumentów: