Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić

/appFiles/site_125/images/autor/msDMu2aXNjTVGxS.jpeg

Autor: Katarzyna Włodarczyk

Dodano: 5 lipca 2017
Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić

W procesach sądowych zdarzają się zarzuty dotyczące fałszowania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że słowo pacjenta staje przeciwko słowu lekarza. Jak się bronić w tego typu sytuacjach?

Wojciech P. domagał się od placówki zapłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. W uzasadnieniu pozwu wskazał, że po operacji nie wdrożono odpowiedniego leczenia przeciwzakrzepowego, wskutek czego doznał powikłania zakrzepowo - zatorowego.

W odpowiedzi na pozew szpital zaprzeczył twierdzeniom pacjenta jakoby nie podano konkretnego leku, a na dowód swojego stanowiska załączył dokumentację medyczną. Z karty zleceń lekarskich wynikało, że lek przeciwzakrzepowy podano pacjentowi już w pierwszej dobie po operacji.

Podczas przesłuchania na rozprawie pacjent zarzucił, że sfałszowano dokumentację medyczną przez dodanie karty zleceń z nieprawdziwymi danymi. Szpital nie odparł tych zarzutów, a sprawę sądową ostatecznie przegrał.

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Dokumentacja Medyczna w Praktyce"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • fachowe rozwiązanie Twojego problemu
  • alerty prawne na Twój e-mail
  • gotowe wzory dokumentów
Okładka dokumentacja medyczna