NFZ

Dodatki do wynagrodzenia za pracę w jednym miejscu w związku z COVID-19

Resort zdrowia przeznacza dodatkowe środki na wynagrodzenia dla medyków bezpośrednio zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19.

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę wyłącznie w jednej placówce zajmującej się zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 pacjentami, otrzymają osoby, które:

1)    wykonują zawód medyczny (m.in. lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni) mające bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusemSARS-CoV-2, w tym uczestniczą w transporcie tych pacjentów.

2)    pracują w placówkach medycznych zajmującymi się leczeniem chorych na COVID-19 (mowa o szpitalach jednoimiennych lub szpitalach z oddziałem zakaźnym, czyli placówkach wpisanych do wykazu dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ, przygotowanych wspólnie z wojewodami).

Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną.

Rekompensata wyniesie:

  • 80% wynagrodzenia brutto otrzymywanego przez pracownika medycznego w innych miejscach pracy (poza szpitalem jednoimiennym) za marzec 2020 r. albo miesiąc poprzedzający ten, w którym pracownik został objęty ograniczeniem,

albo

  • 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika medycznego w szpitalu, w którym będzie objęty ograniczeniem za marzec 2020 r. W przypadku, gdy pracownik ten nie był w tym czasie zatrudniony w danym szpitalu - 50% wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji.

Kwota rekompensaty nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika medycznego w szpitalu, w którym będzie objęty ograniczeniem za marzec 2020 roku.

W przypadku gdy pracownik nie był w tym czasie zatrudniony w danym szpitalu - 50% wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tej osoby w szpitalu na dzień udostępniania informacji oraz nie może być wyższa niż 10 tys. zł.

Szpitale jednoimienne lub szpitale z oddziałami zakaźnymi w celu otrzymają środków z NFZ powinny stworzyć listy stanowisk pracowników medycznych, którzy mają bezpośrednią styczność z pacjentami zarażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Następnie listy te należy przekazać do właściwego OW NFZ.

Dyrektor OW NFZ podpisze umowę z placówką medyczną, której przekaże środki na dodatkowe wynagrodzenie.

Wzory dokumentów:

Oświadczenie o wysokości wynagrodzenia personelu bezpośrednio zaangażowanego w -leczenie pacjentów z COVID-19>>

Wykaz stanowisk personelu bezpośrednio zaangażowanego w leczenie pacjentów z COVID-19>>

Wzór umowy z NFZ na dodatkowe wynagrodzenia dla personelu bezpośrednio zaangażowanego w leczenie pacjentów z COVID-19>>

Koronawirus: NFZ wydaje zalecenia dotyczące udzielania świadczeń

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień.

W każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, a szczególnie w razie podjęcia decyzji o zawieszeniu udzielania świadczeń należy ocenić i wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów i prawdopodobieństwo jego pogorszenia.

Zaleca się także, w porozumieniu z właściwymi dyrektorami OW NFZ, całkowite zawieszenie udzielania świadczeń w mammobusach i dentobusach.

Zgodnie z § 9 ust. 5 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku braku możliwości udzielania świadczeń, którego nie można było wcześniej przewidzieć, świadczeniodawca niezwłocznie powinien powiadomić oddział wojewódzki NFZ o tym zdarzeniu.