Karta urodzenia, karta martwego urodzenia i karta zgonu – nowe wzory dokumentów

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 2 stycznia 2024

Z dniem 1 stycznia 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące karty urodzenia, karty martwego urodzenia oraz karty zgonu. Zmiany wprowadziły dwa rozporządzenia ministra zdrowia z 6 grudnia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2733 i 2734).

Karta urodzenia, karta martwego urodzenia i karta zgonu – nowe wzory dokumentów

Elektroniczna forma kart urodzenia i martwego urodzenia

Od 1 stycznia 2024 r. karty urodzenia i martwego urodzenia będą przekazywane do urzędu stanu cywilnego wyłącznie w formie elektronicznej, z kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym. Zaleca się korzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej na ePUAP.

Placówki medyczne są zobowiązane do założenia skrzynki podawczej na ePUAP i wyposażenia pracowników w kwalifikowany podpis elektroniczny. Alternatywnie, możliwe jest korzystanie z podpisu osobistego z dowodu osobistego, co wymaga czytnika NFC.

Zalecenia dotyczące formatu i przekazywania danych

Zalecanym formatem elektronicznych kart urodzenia/martwego urodzenia jest format *.pdf.

Kartę urodzenia należy przekazać w ciągu 3 dni od sporządzenia, a kartę martwego urodzenia w ciągu jednego dnia.

Od 1 stycznia 2024 r., placówki medyczne są zobowiązane do przekazywania danych statystycznych dotyczących urodzeń, w tym informacji o rodzicach i stanie zdrowia dziecka.

Karta zgonu: procedury i przekazywanie danych

Karta zgonu będzie nadal sporządzana przez osobę stwierdzającą zgon i wydawana podmiotowi uprawnionemu do pochówku. Składa się z trzech części, z których każda ma swoje przeznaczenie.

Urzędy stanu cywilnego będą przekazywać do Urzędu Statystycznego w Olsztynie kopię I części karty zgonu oraz oryginał III części karty.

Dodatkowe informacje i zalecenia

Szczegółowe informacje o dostępie do aplikacji i interfejsu API UWD, a także schematy XSD, będą dostępne na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Wszelkie aktualizacje i dodatkowe informacje będą publikowane na stronie www.ezdrowie.gov.pl.

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, możliwe jest upoważnienie osób niebędących pracownikami medycznymi do przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej.