Stały monitoring recept na opioidy

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 19 czerwca 2024

Rozpoczęto codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu. Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie związane z zatruciami i zgonami po zażyciu substancji opioidowych. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, wydała polecenie dla Centrum e-Zdrowia dotyczące zdawania codziennych raportów.

Stały monitoring recept na opioidy

Zarządzenie ministra zdrowia

W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia 18 czerwca pojawiło się zarządzenie ministra zdrowia dotyczące raportu o receptach na produkty lecznicze zawierające substancje psychotropowe i środki odurzające. Zgodnie z zarządzeniem Centrum e-Zdrowia jest zobowiązane do codziennego przekazywania raportów z danymi dotyczącymi wystawionych i zrealizowanych recept na takie produkty.

Codzienne raporty do godziny 10:00

Zgodnie z treścią zarządzenia raporty muszą być przekazywane do godziny 10:00 każdego dnia. Dane te będą zawierać szczegółowe informacje na temat wystawionych i zrealizowanych recept na leki zawierające substancje psychotropowe i środki odurzające. Takie działania mają na celu zwiększenie kontroli nad obiegiem opioidów i zapobieganie ich nadużywaniu.

Problemy z receptomatami

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała, że wraz z wprowadzeniem systemu teleporad, wzrosła liczba tzw. receptomatów. Minister podkreśliła, że niestety, nie wprowadzono ich do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, aby nie trzeba tego poprawiać. Wskazała, że niedoskonałości w regulacjach prawnych związanych z receptomatami przyczyniły się do wzrostu liczby niekontrolowanych recept na opioidy.

Zwalczanie nadużyć i poprawa bezpieczeństwa

Nowy system monitorowania ma na celu zwalczanie nadużyć związanych z przepisywaniem opioidów oraz poprawę bezpieczeństwa pacjentów. Monitorowanie ma umożliwić szybkie reagowanie na nieprawidłowości i zapewnienie lepszego nadzoru nad przepisywaniem i realizacją recept na substancje odurzające.

Stały monitoring recept na opioidy to krok w stronę zwiększenia kontroli nad przepisywaniem leków o potencjale uzależniającym i poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Codzienne raporty dostarczane do Ministerstwa Zdrowia mają na celu zapewnienie większej przejrzystości i efektywności w walce z nadużywaniem opioidów.