Czy trzeba szyfrować załączniki, udostępniając dokumentację medyczną w wiadomości e-mail
Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej wymaga zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych, zwłaszcza tych wysyłanych drogą e-mail do pacjentów. Sprawdź, czy masz obowiązek szyfrowania załączników w poczcie elektronicznej?
- Bezpieczeństwo informacji przesyłanych za pomocą elektronicznej poczty, w tym dokumentacji medycznej, stanowi istotny problem, ze względu na ryzyko nieuprawnionego dostępu i przypadkowe przesłanie informacji do niewłaściwych odbiorców.
- Nie ma obowiązku prawnego szyfrowania załączników w e-mailach, ale wiele instytucji, w tym wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, szpitale i przychodnie medyczne, stosuje tę praktykę jako środek zapewnienia poufności przekazywanych danych.
- Każdy administrator ma swobodę w podejmowaniu decyzji w zakresie szyfrowania wiadomości i załączników w poczcie elektronicznej, ale powinien uwzględnić specyfikę swojego podmiotu oraz ocenić ryzyko związaną z przetwarzaniem danych osobowych w celu dostosowania odpowiednich środków ochrony. Nie ma jednego standardowego rozwiązania, które będzie odpowiednie dla każdego podmiotu, dlatego elastyczność w podejmowaniu decyzji jest ważna.
- Czytaj też: Szyfrowanie danych medycznych – jakie działania podjąć
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach
Logowanie