Kiedy lekarz musi uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia

/appFiles/site_125/images/autor/2kJOgUbFB1DyTpf.jpeg

Autor: Agnieszka Sieńko

Dodano: 31 lipca 2023
Kiedy lekarz musi uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia

W niektórych przypadkach lekarz musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na przeprowadzenie konkretnego działania medycznego. W praktyce jest to zgoda zastępcza. Kiedy należy o nią wnioskować?

Kiedy lekarz musi uzyskać zgodę sądu na podjęcie leczenia

  • Lekarz, aby wykonać zabieg lub zastosować metodę, która stwarza podwyższone ryzyko oraz wymaga wykonania zabiegu operacyjnego wobec pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia pisemnej zgody, musi wcześniej uzyskać zgodę jego przedstawiciela ustawowego.

  • Gdy pacjent nie ma przedstawiciela lub gdy porozumienie się z nim jest niemożliwe, musi mieć zezwolenie sądu opiekuńczego.

  • W praktyce lekarz zwraca się do sądu rodzinnego (to ten sąd pełni funkcję sądu opiekuńczego) z wnioskiem o wyrażenie zgody na działanie medyczne.

  • Lekarz może wykonać czynności o podwyższonym ryzyku lub zabieg operacyjny bez zgody przedstawiciela ustawowego pacjenta bądź zgody właściwego sądu opiekuńczego, gdy zwłoka spowodowana postępowaniem w sprawie uzyskania zgody groziłaby pacjentowi niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

  • Czytaj też:

Lekarz może wykonać operację u pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia pisemnej zgody. Musi jednak wcześniej uzyskać zgodę jego przedstawiciela ustawowego, a gdy nie ma takiej osoby – zezwolenie sądu opiekuńczego.

Zgodę sądu opiekuńczego trzeba także uzyskać, gdy przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody nie zgadza się na operację lub zastosowanie metody leczenia czy diagnostyki o podwyższonym ryzyku, a są one niezbędne do usunięcia niebezpieczeństwa utraty przez pacjenta życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Wniosek o wyrażenie zgody na działanie medyczne: do którego sądu się zwrócić

W praktyce lekarz zwraca się do sądu rodzinnego (ten sąd pełni funkcję sądu opiekuńczego) z wnioskiem o wyrażenie zgody na działanie medyczne.

Sądem właściwym do wyrażenia zgody zastępczej jest sąd właściwy miejscowo dla placówki medycznej. Nie jest zatem rozstrzygające miejsce zamieszkania czy zameldowania pacjenta (lub jego opiekuna), lecz siedziba podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Konieczny zabieg operacyjny: jak postąpić w przypadku zagrożenia życia

Lekarz może wykonać czynności o podwyższonym ryzyku lub zabieg operacyjny bez zgody przedstawiciela ustawowego pacjenta bądź zgody właściwego sądu opiekuńczego, gdy zwłoka spowodowana postępowaniem w sprawie uzyskania zgody groziłaby pacjentowi niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. W takim przypadku lekarz ma obowiązek, jeśli to możliwe, zasięgnąć opinii drugiego lekarza, w miarę możliwości tej samej specjalności. O wykonywanych czynnościach niezwłocznie musi zawiadomić przedstawiciela ustawowego, opiekuna faktycznego lub sąd opiekuńczy.

Mimo że przepis ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty używa spójnika „lub”, który pozwala placówce medycznej na wybór, dobrą praktyką jest zawiadomienie sądu opiekuńczego w każdym przypadku.

Gdy rodzic nie zgadza się na leczenie dziecka – co robić

W placówce może wystąpić sytuacja nieopisana w przepisach, gdy rodzic uprawniony do działania w imieniu dziecka małoletniego poniżej 16. roku życia nie wyraża zgody na wykonanie czynności niezbędnej ze względu na podniesienie komfortu życia.

Na przykład, jeśli w procesie o zaprzeczenie ojcostwa matka sprzeciwia się pobraniu od dziecka próbki krwi w celu przeprowadzenia dowodu z badania krwi, nie zachodzi przyczyna pominięcia tego dowodu (a tym samym przedwczesna staje się przewidziana w art. 233 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego ocena przeszkodzenia z tej strony w przeprowadzeniu tego dowodu) – tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 18 czerwca 1969 r. (sygn. akt I CR 128/69).

Niepozbawiony władzy rodzicielskiej ojciec – wobec rozbieżności zdań rodziców co do pobrania tej próbki – może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wydanie zarządzenia. Ten dowód należałoby pominąć dopiero wtedy, gdyby ojciec nie wystąpił z wnioskiem, lub sąd nie uwzględnił jego wniosku. Sąd ma zatem możliwość ingerencji w terapię.

POWINIENEŚ WIEDZIEĆ!

  1. Lekarz, aby wykonać operację u pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia pisemnej zgody, musi wcześniej uzyskać zgodę jego przedstawiciela ustawowego.
  2. Gdy pacjent nie ma przedstawiciela lub gdy porozumienie się z nim jest niemożliwe, musi mieć zezwolenie sądu opiekuńczego.
  3. Lekarz może wykonać czynności o podwyższonym ryzyku lub zabieg operacyjny bez zgody przedstawiciela ustawowego pacjenta bądź zgody właściwego sądu opiekuńczego, gdy zwłoka groziłaby pacjentowi niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.
Autor: Agnieszka Sieńko
Słowa kluczowe:
oświadczenie pacjenta