Od 26 lipca 2025 r. karty medycznych czynności ratunkowych oraz karty medyczne lotniczego zespołu ratownictwa medycznego muszą być prowadzone w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). Zapis ten wprowadzono do § 44 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. i jednoznacznie wskazuje system, w którym musi powstawać dokumentacja zespołów PRM.
Nowe zasady prowadzenia dokumentacji zespołów ratownictwa medycznego

Od 26 lipca 2025 r. zespoły ratownictwa medycznego muszą obowiązkowo prowadzić dokumentację w systemie SWD PRM. Sprawdź, jak zmienia się sposób udostępniania kart medycznych i kiedy trzeba wydać wydruk pacjentowi.
Nowe zasady prowadzenia dokumentacji zespołów ratownictwa medycznego
Obowiązek prowadzenia dokumentacji w SWD PRM – co się zmienia?
Nie będzie już dopuszczalne równoległe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej, chyba że wystąpi awaria SWD PRM. Wówczas dopuszcza się czasowe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej z obowiązkiem późniejszego jej przeniesienia do systemu.
Jak teraz udostępniać dokumentację ZRM i LZRM?
Rozporządzenie wprowadza również nowe zasady udostępniania kart medycznych zespołów ratownictwa. Karta może trafić do trzech rodzajów odbiorców, w trzech różnych kanałach:
- do innego zespołu ratownictwa medycznego – wyłącznie przez SWD PRM, jeśli jest to potrzebne do realizacji wyjazdu lub wylotu;
- do podmiotu leczniczego, do którego trafi pacjent – przez system P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych);
- do pacjenta lub osoby uprawnionej (np. osoby bliskiej) – przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Pacjent zostaje na miejscu zdarzenia? Musisz poinformować o możliwości otrzymania wydruku
Jeśli pacjent nie zostaje zabrany przez zespół ratownictwa medycznego, członek zespołu musi poinformować osobę uprawnioną – np. pacjenta lub osobę bliską – o możliwości otrzymania karty medycznych czynności ratunkowych w formie papierowego wydruku.
ZRM nie musi wydawać wydruku automatycznie, ale musi poinformować, że taka możliwość istnieje. Brak tej informacji może zostać potraktowany jako naruszenie prawa pacjenta do dokumentacji.
Przepisy przejściowe – dokumentacja papierowa jeszcze do końca 2025 roku
Do 31 grudnia 2025 r. karty medyczne ZRM i LZRM mogą być nadal prowadzone i udostępniane według zasad obowiązujących przed wejściem zmian. Ten czas należy wykorzystać na dostosowanie systemów, przeszkolenie personelu i aktualizację procedur.
Co musisz zrobić jako kierownik lub dysponent zespołu?
Zweryfikuj, czy dokumentacja ZRM i LZRM w Twoim podmiocie jest prowadzona w systemie SWD PRM. Upewnij się, że masz opracowaną i wdrożoną procedurę działania na wypadek awarii systemu, w tym sposób późniejszego wprowadzenia dokumentacji papierowej do systemu elektronicznego.
Zorganizuj szkolenia personelu w zakresie nowych obowiązków informacyjnych wobec pacjentów. Szczególną uwagę zwróć na sytuacje, w których pacjent zostaje na miejscu zdarzenia – zespół ratownictwa musi poinformować o możliwości uzyskania wydruku karty medycznej.
Zaktualizuj wewnętrzne procedury udostępniania dokumentacji medycznej. Powinny one obejmować wszystkie obowiązujące kanały – system SWD PRM (dla innych zespołów), platformę P1 (dla podmiotów leczniczych) oraz Internetowe Konto Pacjenta (dla pacjentów i osób bliskich).
Sprawdź, czy używane przez Ciebie systemy informatyczne umożliwiają szybkie i bezpieczne przekazywanie dokumentacji medycznej do innych placówek. Jeśli nie, zaplanuj niezbędne zmiany techniczne i organizacyjne przed końcem okresu przejściowego.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 9 lipca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. z 2025 r. poz. 931).