Jak poprawnie wypełniać kartę gorączkową pacjenta

/appFiles/site_125/images/autor/yPJ1x4CjKDqi6da.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 12 stycznia 2024
Jak poprawnie wypełniać kartę gorączkową pacjenta

Karta gorączkowa jest dokumentem, który dołącza się do historii choroby pacjenta. Stanowi tzw. dokumentację indywidualną wewnętrzną. Podaje się w niej informacje dotyczące stanu ogólnego pacjenta i jak każdy dokument medyczny, powinieneś ją prowadzić systematycznie, dokładnie, czytelnie. Karta ma wiernie odzwierciedlać wyniki przeprowadzonych pomiarów. Czego nie może w niej zabraknąć?

Jak poprawnie wypełniać kartę gorączkową pacjenta

Wyniki pomiarów umieszczone kolejno w Karcie tworzą krzywą. Pomiarów tych nie wpisujemy bowiem tradycyjnie, przez podanie pełnej wartości uzyskanego pomiaru, lecz przedstawiamy je w formie graficznej, zaznaczając odpowiednią wartość. Jednak ze względu, że na jednej Karcie gorączkowej, czyli w jednej tabeli, oznaczasz dwa przeprowadzone u pacjenta w tym samym czasie pomiary, czyli tętno i temperaturę ciała, najprościej jest pomiary te oznaczać różnymi kolorami długopisów. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące wypełniania tego dokumentu.

Co wpisuje się do Karty gorączkowej 

Do Karty gorączkowej wpisujesz przede wszystkim wyniki uzyskane podczas pomiarów tętna i ciepłoty ciała pacjenta. Wpis w karcie powinieneś rozpocząć od podania numeru księgi głównej i księgi oddziału. Następnie wskazujesz imię i nazwisko pacjenta, jego wiek, numer PESEL oraz informacje, na jakim oddziale pacjent przebywa i z jakim rozpoznaniem.

Następnie możesz przystąpić do właściwego uzupełnienia Karty, która ma postać tabeli. Dwa pierwsze wiersze tabeli oznaczone są jako „data” i „dzień pobytu”. A zatem w kolejnych kolumnach podajesz datę wykonywania pomiarów i wskazujesz, który to jest dzień pobytu, a właściwie która dobra, gdy pacjent przebywa w placówce. Kolejno w karcie, w rubrykach pionowych, które odpowiadają wynikom jednego dnia, podane są wartości dotyczące tętna i wysokość temperatury ciała. Pomiary wykonujesz rano (R) i popołudniu/wieczorem (W), dzienne rubryki są więc również podzielone na dwie. Najgrubsza pozioma linia w tabeli oznacza temperaturę 37stopni Celsjusza i 70 uderzeń tętna na minutę, natomiast między liniami oznaczającymi pełne stopnie przeprowadzone są cztery cieńsze linie, które dzielą skalę. Skala temperatury podzielona jest zatem w pionie co 0,2 stopnie Celsjusza, natomiast skala tętna w strefie 40-50 ma podział co 2 uderzeń tętna na minutę, natomiast powyżej 50 co 4 uderzenia.

W jakiej formie zapisujesz wyniki 

Po zmierzeniu pacjentowi temperatury i tętna w danym dniu, w odpowiedniej kolumnie, czyli we właściwej dacie i porze dnia, oznaczasz kropką otrzymaną wartość, zgodnie ze skalą zawartą w tabeli, czyli tętno oznaczasz zgodnie ze skalą tętna, natomiast temperaturę ze skalą temperatury. Podczas każdego pomiaru otrzymujesz więc dwa wyniki i każdy kolejny pomiar zaznaczasz w ten sam sposób w tabeli, po połączeniu kropek odpowiadającym kolejnym pomiarom tworzysz krzywą temperatury i krzywą tętna. Przyjmuje się, że otrzymany pomiar i krzywą temperatury rysuje się czarnym bądź niebieskim kolorem, natomiast pomiar i krzywą tętna kolorem czerwonym.

Poza tętnem i temperaturą ciała, w karcie gorączkowej musisz także umieścić informacje na temat ciśnienia tętniczego pacjenta, stolca oraz moczu (cewników).

W karcie musisz również podać, jakie zlecenia pacjentowi wydał lekarz oraz jaki jest wzrost i ciężar ciała pacjenta. Te informacje podajesz w każdej dobie. Codziennie musisz więc uzupełnić tabelę w tym zakresie, poza wzrostem i ciężarem ciała, który podajesz tylko raz.

Pobierz wzór: Karta gorączkowa

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek