Jak archiwizować dokumentację medyczną w okresie, gdy w placówce funkcjonują obie jej postaci – papierowa i elektroniczna?
Jesteśmy w trakcie przechodzenia z dokumentacji papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Część dokumentacji mamy w wersji papierowej (np.karty wkłuć, karty obserwacji pacjentów z założonym cewnikiem czy choćby pierwszą stronę historii choroby z podpisem pacjenta i zgodą na leczenie), a część już w wersji elektronicznej (np. raporty lekarskie, pielęgniarskie, obserwacje psychologa czy karta fizjoterapeuty). Do tej pory wszystko drukowaliśmy i składaliśmy do archiwizacji. Pacjenci zgłaszający się do placówki częściowo mają skierowania elektroniczne, a częściowo papierowe. Jak postępować obecnie?
- Obecnie zasadą jest prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Pojawiły się wątpliwości, co zrobić z dotychczasową dokumentacją medyczną, jak postąpić, gdy do placówki zgłaszają się pacjenci zarówno z elektronicznym, jak i papierowym skierowaniem.
- Digitalizacja dokumentacji medycznej następuje przez sporządzenie jej odwzorowania cyfrowego i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osobę upoważnioną przez usługodawcę do potwierdzenia zgodności odwzorowania cyfrowego z dokumentem w postaci papierowej.
- Zgodnie z przepisami dokument powstały w wyniku digitalizacji jest równoważny oryginałowi tego dokumentu.
- Czytaj więcej na temat dokumentacji medycznej i EDM w dokmed24.pl»
Dołącz do prenumeratorów magazynu
Dokumentacja Medyczna w Praktyce
Zyskujesz:
- ✔ Magazyn w wersji papierowej i e-wydania
- ✔ Alert E-zdrowie
- ✔ Porady email od eksperta
- ✔ Gotowe wzory dokumentów
- ✔ Udział w webinarach